Niemcy,  Podróże

Nie jedź do Hamburga na weekend! Jedź tam na tydzień!

Bo weekend to za mało.

Weekend w Hamburgu to będzie stosunkowo za krótki czas, by pozwiedzać i poznać klimat tego wyjątkowego miasta!
Przecież nie chodzi tu o to, by przebiec przez całe miasto i zaznaczyć na mapie wybrane punkty.. Chodzi o to , by poczuć klimat miejsca.. spokojnie się w nim zatopić.. Poznać architekturę i odnaleźć swoje ulubione miejsca..
Muszę przyznać, że w Hamburgu naprawdę jest co robić!

Ja podczas delegacji mam czas na powolne poznanie miejsc w których przebywam. W przypadku Hamburga podczas moich 3 wizyt i kilkunastu tygodni mieszkania w Hamburgu zdążyłam go znienawidzić, poznać i pokochać!
Mam nadzieję, że ominiesz pierwszy punkt z mojej listy 🙂

Od nienawiści do miłości

Moja pierwsza wizyta w Hamburgu była dość nieudana.  Mieszkanie w najbardziej imprezowej dzielnicy miasta dało mi się we znaki na tyle poważnie, że po tygodniu miałam go totalnie dość!
W nocy nie mogłam spać przez głośne imprezy a w ciągu dnia na ulicach mijali mnie głównie ludzie pod wpływem narkotyków lub alkoholu. Ulice były z rana pełne butelek i petów.. KOSZMAR.
Trudno było mi odkryć magię tego miasta kiedy widok zza moich śpiących powiek przysłaniały mi kapsle i butelki..

Na szczęście ta historia ma szczęśliwe zakończenie, bo dostałam drugą szansę na polubienie się z Hamburgiem. Pewnie gdybym do Hamburga nie wróciła, do teraz w moim umyśle rysowało by się to miejsce jako pełne pijaków i brudu..
Podczas drugiej delegacji mieszkaliśmy w dużo spokojniejszej dzielnicy i to całkowicie zmieniło moje spojrzenie na to miasto. Mieszkałam w ładnej zabudowie, widok miałam na wewnętrzny ogród pełen wiewiórek. Czułam się zmotywowana, by dać Hamburgowi drugą szansę. Teraz już wiem, że w tym mieście kryje się wiele do okrycia.

Garść informacji

Hamburg jest drugim co do wielkości miastem w Niemczech. To przekłada się na olbrzymie korki w godzinach szczytu.

Na szczęście komunikacja miejsca działa bez zarzutu. Metro którym codziennie się przemieszczałam jeździ co kilka minut!  a jego linie obejmują dużą część miasta.
Ja osobiście polecam mieszkać przy pętli centralnej( linia żółta U3). Według mnie jest to jedna z najwygodniejszych form poruszania się po mieście w celach turystycznych. 

My mieszkałliśmy na Hoheluftbrucke i od centru dzieliło nas kilka przystanków i jakieś 10 minut jazdy metrem.
To ładna, czysta dzielnica z ładnymi kamieniczkami. Nie polecam mieszkać w okolicy reepabana- to dzielica która może wam obrzydzić to piękne miasto.

Niestety Hamburg jest jednym z najdroższych miast w Niemczech. Niektórzy nawet mówią, że najdroższym. Jest to miasto nie tylko turystyczne, ale także biznesowe co powoduje, że znalezienie noclegu w dobrej cenie w tym mieście jest niezłym wyczynem!
Jeśli chodzi o restauracje i atrakcje według mnie nie ma już takiej przepaści.

Patrz gdzie zostawiasz auto! Ilość zakazów parkowania w Hamburgu jest zatrważająca.. Dokładnie sprawdź czy nie stoisz w niedozwolonym miejscu (lub o niedozwolonej porze), bo twoje auto może zostać odholowane.. a koszt takiej imprezy to ponad 200 euro ( tak, z doświadczenia wiemy.. )
-Jeśli Twojego auta nie ma tam gdzie je zostawiłeś, zadzwoń najpierw na parking policyjny ( w Hamburgu są dwa, informacje znajdziesz przez internet) dopiero później na policję..

Zaplanuj wcześniej swoje zwiedzanie! Hamburg jest olbrzymim miastem.. Lepiej zaplanuj sobie co konkretnie chcesz zwiedzić i pogrupuj rzeczy według lokalizacji! Hamburg dysponuje dobrym biurem turystycznym i możesz tam zdobyć darmową mapkę i informacje.

Co zwiedzić, co odwiedzić..

Od razu muszę nadmienić, że nie jestem typowym zwiedzaczem. Wolę raczej spacerować ciekawymi uliczkami niż odhaczać kolejne muzea.

Poniżej wymieniam miejsca, które ja polubiłam i które JA uważam za warte odwiedzenia.

Stare miasto

Stare miasto to świetne miejsce do spędzenia czasu, ale także garść ciekawej architektury oraz miejsce relaksu bowiem w samym sercu miasta znajduje się jezioro!Czyś to nie cudowne!

Ratusz

Jest piękny Ratusz zbudowany w 1897roku. Piękny architektonicznie i harmonijnie pasujący do miasta. Ratusz jest duży a w środku ma ładny dziedziniec. Możecie do niego wejść za darmo! Prezentuje się pięknie za dnia, ale w nocy jest prawdziwą perełką..

Jezioro Alster i Binner-Alster w sercu miasta

Czyż nie fajnie jest mieć jezioro w samym centru miasta ? Fajnie!
Nad brzegami jezioro wielu ludzi zjada swój lunch a po jego wodach statkami pływają turyści!

Jezioro Binner alster oddalone nieco od centrum a połączone z jeziorem Alster kanałem jest miescem sportów dla mieszkańców miasta i okolic!

W miesiącach letnich po jeziorze pływają statki wycieczkowe. My nie daliśmy rady się na taki rejs wybrać, ale bardzo bym chciała to nadrobić!
Na rejs możecie się wybrać w miesiącach od kwietnia do października. Rejsy są godzinne i dwugodzinne i kosztują ok. 16-20 euro za osobę (więcej info Tu). Takim rejsem można się wybrać na wycieczkę po kanałach Hamburga i to jest wycieczka którą bardzo bym chciała kiedyś zrobić! Płynie się krótko po mieście a większość po terenach zielonych.. i można odetchnąć i poznać całkowicie inną stronę Hamburga!

Architektura centrum

Dzielnica centrum jest pełna nie tylko sklepów ale także ładnych, starych kamienic. Polecam spacer uliczkami centrum i radość z pięknej architektury miasta.
W grudniu w centrum organizowany jest targ bożonarodzeniowy !

Grudniowy Hambrurg

Udało nam się kilka lat temu spędzić sylwestra w Hamburgu i w okolicy Świąt to miasto ma niesamowity klimat jednak trzeba pamiętać, że większa wilgotność powietrza sprawia, że zimno jest tam dużo bardziej odczuwalne!

Kanały

Osobiście uważam, że kanały, rzeka Łaba, jeziora oraz bliskość morza wpływają na klimat tego miasta. Czuć tu lekko wakacyjną atmosferę, przy rzece sprzedawana są ryby, po rzece pływają wycieczkowce..
Kanały same w sobie są miejsce wypoczynku dla mieszkańców miasta. Wielu z nich ma bezpośredni dostęp do kanały, posiadają swoje kajaki i pływają weekendami po całym mieście. Zawsze wydawało mi się to genialne.
My jako turyści możemy się wybrać na jeden z wielu rejsów po kanałach miasta..

Łaba

To najdłuższa rzeka Czech, która łączy Czechy z Niemcami. To przede wszystkim olbrzymi szlak transportowy . est największym portem w Kraju, a 15 na świecie nazywany jest okiem na świat.
Rzeką Łabą, choć mi bardziej przypadła Niemiecka nazwa Elba można dopłynąć do morza oraz niemieckiej wyspy Helgoland.
Jednak to nie wszystko bowiem w Hamburgu znajduje się także duży port pasażerski a rzeką Łabą można wystartować w podróż dookoła świata! A do Miami na pewno 😉

To fajna opcja, bo Hamburg może się dla Was stać bazą do dalszej podróży. Nam podczas delegacji pozostały rejsy po rzece w okolicy Hamburga, które też polecam. Na rzece oprócz statków kursują tramwaje wodne.  Taki rejs po porcie trwa kilkanaście minut jednak dzięki niemu można spojrzeć na miasto z innej perspektywy.

Landunsgbrucke

Czyli pływający dok – przystanek tramwajów wodnych i statków. Stąd dostaniesz się na drugą stronę rzeki, na wycieczkę po porcie, ale także na wyspę Helgoland! Polecam także kurs tramwajem wodnym, który może ma mniej wizjonerską trasę niż ten portowy rejs (bo nie po starym porcie) , ale równie przyjemną i znacznie tańszą niż turystyczny rejs po porcie!

Przyjemne miejsce z kilkoma restauracjami w których możesz zjeść tradycyjne dla tego regionu śledzie!

Po drugiej stronie portu znajduje się także sala koncertowa Disney’a gdzie odbywają się różne spektakle ( Teatr w porcie) . Przykładowo możecie wybrać się musical Króla Lwa czy Merry Poppins. Ceny są wysokie, ale jestem pewna , że 3 godzinne widowisko jest tego warte! (Więcej info) Proponuję rozbudzić w sobie dziecko i wybrać się na taki spektakl!

Miniatur wunderland

Miejsce dla którego warto wybrać się do Hamburga!

To fantastyczne miasteczko modelarskie. Inaczej tego nie mogę nazwać. Największa makieta modelarstwa kolejowego (i nie tylko) na świecie! Będzie zszokowani nie tylko wielkością obiektu, ale także skrupulatnością wykonania i ciekawymi elementami, które są przygotowane dla bardziej spostrzegawczych! Cena około 20 euro za osobę.

Tutaj nie ma oczywistości! Są statki, statek kosmiczny, pociągi, samolot, pożar, wypadek.. sytuacje z życia w skali mikro! To była dla mnie świetna zabawa i miło spędzony czas! Polecam wybrać się poza weekendem, bo to miejsce jest bardzo oblegane! ( więcej info)

Uważam , że to miejsce będzie świetną wycieczką zarówno dla dzieci jak i dorosłych.

City of Warehouses', Speicherstadt , czyli po Polsku dzielnica spichlerzy i Hafen City

Jak już jesteśmy w Miniatur Wunderland warto się rozejrzeć po okolicy, bowiem znajduje się ono w mojej ulubionej dzielnicy!

To stare magazyny zbudowane w stylu gotyckim i neogotyckim z czerwonej cegły. Służyły do przechowywania i załadunku materiałów prosto ze statków. Obecnie stara dzielnica została rozbudowana i tuż za starymi magazynami pojawiły się nowoczesne zabudowania i port Hafen city..
Dzielnica spichlerzy od 2015 roku jest wpisana na listę dziedzictwa UNESCO. Co tylko potwierdza, że warto ją odwiedzić..

Ale ta dzielnica to nie tylko stare spichlerze.. To także słynna, nowoczesna filharmonia, która jest architektonicznym majstersztykiem! Filharmonia została zbudowana w miejscu starego carskiego spichlerza, który uległ zniszczeniu w czasie wojny na starym magazynie kakao który to powstał w 1963 roku.
To świetne połączenie historii i nowoczesności. Sama budowla przypomina trochę falę, trochę szklany namiot. Budowa tej filharmonii nie odbyła się bez problemów, bowiem trwała bardzo długo i napotkała na problemy finansowe. Została ukończona dzięki wsparcia mieszkańców miasta , którzy wpłacali datki na ukończenie jej budowania..

Zaraz za zabytkową dzielnicą mieści się kolejne ciekawa dzielnica tym razem bardziej luksusowych zabudowań i wieżowców mieszkalnych.Nie mam z niej zdjęcia choć wydała mi się przyjemna.

Altona

W tym miejscu znajduje się także targ rybny. Jednak nigdy nie miałam na tyle zaparcia, by dotrzeć tam tak wcześnie! Odbywa się od 6.30 do 9 rano w niedzielę. Wokół tego pięknego budynku znajduje się kilka innych ciekawych industrialnych budowli. Warto przespacerować się w tamtym rejonie jeśli lubicie taki klimat!

Muzea i ciekawe miejsca

Prawda jest taka, że Hamburg oferuje całą paletę aktywności  w razie brzydkiej pogody, która niestety często się zdarza.

Są tu teatry (Klik)
Muzea (KLIK) w tym automuzeum prototypów (klik), Muzeum marynistyczne (klik) , iluzji (klik) czy muzeum kawy (klik) a to tylko niewielka liczba atrakcji spośród tego co oferuje miasto!

To nie wszystko

To nie wszystko co możesz robić w Hamburgu, i to nie wszystkie ładne miejsca w Hamburgu.. Warto się udać w dalsze dzielnice. Jestem przekonana , że znajdziecie w nich coś ciekawego.. Ja błądziłam po różnych dzielnicach miasta i wszędzie można znaleźć bardzo ciekawe kamieniczki!
W mieście jest też bardzo zielono , jest sporo parków i miejsc do rekreacji.. Nie musicie się obawiać wielkiej szarej metropolii , bo Hamburg taki nie jest!

Niedaleko Hamburga

Buxtehude

Niewielka miejscowość koło 45 minut drogi od Hamburga. Miejscowość jest niewielka i klimatyczna. Może być kierunkiem na krótką wyciekę kiedy chcecie uciec od miejskiego zgiełku.
Jest w niej kilka dobrych restauracji, ładna zabudowa oraz uwięziony w porcie statek!

Do zobaczenia w Hamburgu.

komentarze 2

    • Magda

      Ja byłam kilka lat temu więc mogło się coś zmienić.. Ale musisz pamiętać, że jako mieszkaniec inaczej odbierasz to miasto niż ja jako osoba przyjezdna na kilka dni czy tygodni.. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.