Podróże,  RPA,  Życie

Moje must have w Kapsztadzie, czyli co zabrać na pewno.

Teoria swoje a życie swoje

Teoria choćby z prognozy pogody mówi, że temperatura i klimat są tutaj umiarkowane. Jeśli się je zsumuje i zrobi średnią to z pewnością. Jednak w ciągu jednego dnia potrafi być zarówno za ciepło jak i za zimno! 
W Polsce za silny wiatr uznajemy taki koło 60-70km/h tutaj 30 km/h to odczuwalnie silny wiatr, przy 40 km/h stosowane są alerty. 
Myślę, że nie muszę wspominać, że pory roku są odwrotne niż w Polsce, gdyż Kapsztad leży poniżej równika. W grudniu mamy lato a w sierpniu zimę. Zima jest łagodna, ale jednak nocą temperatura może spaść do zera. latem noce są także chłodniejsze. 15 stopni to często norma. 
Sama byłam nieco skołowana tym jak jest naprawdę, ale po Japonii gdzie prognoza nic nie wnosiła do życia, bynajmniej nic prawdziwego przygotowałam się na wszystko. I to najlepsza rada jaką mogę dać.
Do mojej listy must have dorzuciłam także kilka pytań które mi zadaliście w wiadomościach prywatnych. 

Jaka jest Kapsztadzka pogoda?

Jestem tu nie pierwszy raz, pierwszy raz latem jednak mam swoje wnioski, które przekładają się na każdą porę roku tutaj. 
Mieszkańcy mawiają, że jednego dnia można doświadczyć czterech pór roku nie wyjeżdżając z miasta. I to jest prawda. Kapsztad to miasto przylądkowe wysunięte w ocean. Z jednej strony (lub z dwóch zależy od miejsca:) otacza je woda a z drugiej góry. 
Główną rolę w odczuwaniu temperatury odgrywa tutaj wiatr, który wieje często. A kiedy wieje w większości przypadków ochładza temperaturę, ale tylko tam gdzie go czuć. 
Tutaj pogoda zależna będzie od tego gdzie się znajdujemy, czy są chmury i czy wieje a to w każdej części miasta może myć różne. Są miejsca takie jak Bloubergstrand gdzie wiele niemal zawsze, ale i tu można trafić na bardzo wysoką temperaturę. Drugą sprawą jest, że pogoda w Kapsztadzie potrafi się zmienić szybko i często. Bezchmurne niebo nie oznacza, że tak zostanie.. Nie warto także się kierować prognozą a traktować ją jako wskazówkę. 
Teraz latem choć prognoza mówi niemal codziennie o 20-23 stopniach C. to odczuwalnie jest między 18 a 30 stopni. 

Jakie ubrania spakować do Kapsztadu ?

Bez względu na styl jaki lubicie musicie być gotowi na zmianę pogody. Zawsze. I to w dwie strony. Szczególnie jeśli wychodzicie na dłużej. Zawsze trzeba być gotowym, by rozebrać jedną warstwę i jedną ubrać. Tak w skrócie. I nie , nie będzie takiej potrzeby zawsze, ale kiedy będzie podziękujecie sobie za to. Bo wiatr potrafi być nie tylko chłodny, ale i silny. Nie uciekniecie przed nim. Proponuję mieć chustkę w zapasie w plecaku. A kiedy słońce będzie w pełni i ani wiatr ani chmurki nie przeszkodzą mu w działaniu wasze podwinięte rękawy będą stosunkowo za mało, by się nie usmażyć.  
To samo tyczy się lata co zimy. Bo i zimą temperatura potrafi się mocno wahać. Latem miałam na sobie zarówno sweter i kurtkę wraz z szalem jak i cienki długi rękaw podwinięty do połowy! 
Ja osobiście nie jestem mocno wrażliwa na zimno. Kiedy ja mam lekki sweterek mój mąż ma na sobie bluzę i kurtkę. Więc weźcie pod uwagę swoje preferencje. 

Słońce w Kapsztadzie jest mocne bez względu na porę roku

To jest bardzo ważne. Nie ignorujcie słońca tutaj. Bez względu na temperaturę jest ono mocne. Latem trzewa uważać podwójnie, bo więcej ciała jest wystawione na jego działanie.  Podstawa to dobry krem z filtrem i czapka na głowę. 
Jedną z ważniejszych kwestii są także okulary przeciwsłoneczne. Słońce jest tutaj naprawdę ostre! Szanujcie wzrok. Ja zakładam je ZAWSZE, nawet kiedy mam je na nosie 3 minuty. I nawet w nich słońce jest dla mnie za ostre.  

W Kapsztadzie dobre buty to podstawa

Chyba, że zamierzasz tylko chodzić po mieście.. ale to byłaby wielka szkoda. W Kapsztadzie jest wiele pięknych szlaków o różnym stopniu trudności. Nie trzeba być wyczynowcem. Ja nie jestem a odnajduję wielką przyjemność podczas chodzenia tutaj. 
Jeśli zamierzasz wejść na Górę stołową pieszo to zabierz ze sobą buty trekkingowe. Jeśli nie to i tak dobre buty sportowe się tu przydają bardzo często. W Kapsztadzie odległości są duże i nawet po mieście można nabić kroków. Sama promenada przy oceanie ma kilka kilometrów długości. 

Czy kurtka przeciwdeszczowa to przesada skoro mało pada?

Latem pada mało, ale się zdarza. Jednak przede wszystkim przyda się na wiatr. Jeśli zamierzasz wyjechać w góry, poza miasto czy wyjść na szlak to jest ona nieodzowna. Dodam, że tutaj nie trzeba wyjeżdżać zbyt daleko, by dotrzeć do gór czy na szlak. Park narodowy Góry Stołowej leży po środku Kapsztadu!
Nocami także potrafi być nieco chłodno nawet latem, więc kurtka może się przydać. Zajmuje mało miejsca więc ja osobiście mam ją ze sobą podczas każdego wyjazdu. Nie używałam jej jeszcze ani razu, ale mój mąż i owszem. On jest bardziej wrażliwy na zimno i wiatr a dodatkowo obecnie pracuje na nocki więc ta kurtka przydaje mu się często.

Czy sprej na komary jest potrzebny w Kapsztadzie?

Osobiście nie widziałam tu ani jednego komara. Nie mam pojęcia czy średnio radzą sobie z wiatrem czy nie podoba im się okolica, ale póki co nie widziałam ani jednego. 
Co do innych owadów, to wchodząc na szlak czy bliżej natury nie oczekujmy, że nie podleci do nas mucha czy inna żyjątko. Nie widziałam ani pająków, ani węży ( choć jest sezon i jest kilka jadowitych gatunków!) ani karaluchów. Widziałam szczura, ale tego widziałam i u nas. Najwięcej spotkaliśmy ptaków oraz jaszczurek. Na szlakach jest także dużo mrówek. Ale cóż, tak gdzie natura tam żyjątka. 

Podsumowanie

Zarówno zimą jak i latem miewałam na sobie podobne ubrania i ilość warstw. Szalone, ale prawdziwe. Wiadomo, że ogólnie latem jest cieplej, ale zdarzają się dni chłodne, w które trzeba się opatulić. Zimą  jest chłodniej i więcej pada.. ale zdarzają się dni pełne słońca w które nawet i krótki rękaw może zostać zagrany. 
Najważniejsze w Kapsztadzie to być przygotowanym na zmiany pogody. Nie sugerować się prognozą czy stanem nieba, bo to się zmienia często i szybko. Zawsze używać kremu z filtrem i zakładać okulary. I pamiętać.. w Kapsztadzie często wieje, a wiatr przynosi ochłodzenie. Im głębiej w ląd im mniej czujemy wiatr tym jest cieplej. 
Ale długi rękaw przyda się tutaj i latem!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.