Japonia,  Podróże

Japonia zmysłami. KOLOR.

Czy każdy kraj ma swoje kolory?

Nie wiem. Jednak wiem, że są kraje takie jak Japonia posiadające kolory, które ją opisują i wpisują się w charakterystykę bardziej niż inne.
Pomimo iż Japonia to rozległy i bardzo różnorodny kraj te trzy kolory można zauważyć wszędzie.

Czerwony

To nie jest zwykła czerwień, którą można zauważyć w Europie- w typie Marlboro. Tutejsza czerwień jest mocno nasycona jednak bardziej wpada w pomarańcz. To także kolor, który nie jest tak jednorodny, gdyż ulega on degradacji przez środowisko, dlatego zmienia swe odcienie. Od mocnego pomarańczowo-czerwonego do bladego pomarańczu. Wciąż jednak można dostrzec oryginalną barwę. Jestem pewna, że jeśli byłeś/byłaś w Japonii to  rozpoznasz ten kolor. To barwa, którą najczęściej spotkasz w Świątyniach, ale także w parkach pod postacią karpi koi czy choćby przebarwiających się na jesień liściach klonu.

Czerwony w Japonii oznacza życie, szczęście oraz bohaterstwo.
Wziął się bardzo prosto- od koloru krwi.
To ważny kolor dla Japonii i jest obecny zarówno w sztuce jak i życiu codziennym. Czerwień to także jeden z dwóch kolorów na fladze Japonii. W tym przypadku oznacza wschodzące słońce. 

Zieleń

Drugim według mnie chyba najbardziej dominującym kolorem w Japonii jest zieleń.
I tak, jak możesz się domyślać chodzi o naturę.
Japonia jest bardzo zielonym krajem. Oczywiście możesz tego nie zauważyć przebywając w Tokio. Jednak choć to olbrzymie miasto, a nawet w nim da się znaleźć wiele parków. Kiedy jednak wyjedziesz poza jakiekolwiek miasto uderzy Cię zieleń. O każdej porze roku, chyba, że przykryta pokrywą śniegu w północnej części Japonii.

W Japonii wiele gatunków drzew i krzewów to gatunki zimozielone. Stąd nawet zimą jest tu zielono.
Wśród gatunków zimozielonych spotkasz choćby sosnę, której drzewa pokrywają znaczną część kraju. Drugim bardzo popularnym gatunkiem jest cyprys! Jest to jednak nieco inny cyprys niż ten, który znamy w Polsce.
Gatunek który tutaj dominuje to Cyprys Japoński i musicie mi uwierzyć, że dorasta do potężnych rozmiarów.

Jest jeszcze jeden ważny czynnik, który powoduje, że Japonia jest taka zielona i jest nim wilgotność. Ona przyczynia się do dużego rozpowszechniania mchu. Mech to dla mnie tak charakterystyczna roślina dla Japonii, że poza nie przychodzi mi żaden inny kraj na myśl kiedy mam w głowie mech. To oczywiście moje skojarzenie jednak bardzo trafne, gdyż mech jest ważnym i szanowanym elementem Japońskich ogrodów, parków i świątyń.

Mamy jeszcze bambusy, których różne gatunki porastają całą Japonię.

Drewno

Nie wiem czy można tak nazwać kolor, jednak ten materiał tak mocno dominuje w Japońskiej stylistyce pod różną postacią, że wydawało mi się abstrakcją go tutaj nie wymienić.

Jeśli chodzi o sam kolor to jest on bardzo różnorodny. Bardzo częste w Japońskim budownictwie jest stosowanie opalanego drewna. Wtedy jest ono czarne, najczęściej widać spod niego miejscami surowe drewno.
Bardzo często spotykane jest także drewno naturalnie starzejące się- wtedy przywdziewa ono szarawy odcień.

Drewno, które jest często używane w Japonii szczególnie przy budowie świątyń ma jeszcze jedną ważną cechę- zapach. Olejek hinoki ma działanie uspokajające, ale także „odświeżające duszę” cokolwiek to znaczy 🙂
Dla mnie to zapach starej drewnianej chaty w której pali się drewnem. Uziemiające, uspokajający i kojący. Kiedy go wącham od razu czuję się jak w Japońskiej świątyni.
Jednak o zapachach Japonii opowiem innym razem 🙂

Niebieski

Terytorium Japonii podzielone jest na większe i mniejsze wyspy. Większość miast znajduje się na ich brzegach zatem błękit morza i oceanu jest tutaj dostępny na wyciągnięcie ręki!
Kolor wody zależny jest zarówno od pogody jak i miejsca w którym się znajduje. Japonię otaczają różne wody. Jest morze wewnętrzne, morze japońskie i ocean spokojny.
Jako, że niebieski jest kolorem o największej ilości odcieni, możecie sobie wyobrazić jak różnorodny może być kolor wody.
Poniżej tylko kilka przykładów.

Szary

Kolor nowoczesnego świata, błyszczących fasad budynków, tysiąca dróg, ale także kolor kamienia, natury w czystej choć nieco chłodnej formie.
Japońskie miasta niestety jak wiele innych na świecie kręcą się wokoło koloru szarego. Choć kolor szary ma naznaczenie pejoratywne, myślę, że można w nim odnaleźć piękno, czystość i zasadność. 

Dajcie znać czy także właśnie takie kolory wybralibyście jako charakterystyczne dla Japonii czy może inne ??

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.