Japonia,  Podróże

Różne twarze Japonii

Różnorodność Japonii.

Japonia jest dużym i bardzo różnorodnym krajem!
Pewnie każdy z Was o tym wie.
Japonia to olbrzymia powierzchnia ulokowana w różnych strefach klimatycznych i choćby z tego względu będzie ona bardzo zróżnicowana.
Na północy mamy Hokkaido wyspę z naprawdę ostrą zimą i wielometrowymi zaspami śnieżnymi zimą a na południu mamy Okinawę niemalże tropikalną wyspę z rafą koralową i pięknymi plażami.

Ja jednak chciałam Wam pokazać, że nie musicie przejechać całej Japonii, by poznać jej różne oblicza. Z resztą co tu dużo mówić sama nie widziałam jeszcze całej Japonii !

Różnorodność na wyciągnięcie ręki!

Nie mieszkamy w turystycznym regionie pełnym wielu atrakcji, co skłania nas do poszukiwania piękna i rozrywek w mniej oczywistych miejscach.
Dzięki temu, że lista atrakcji jest krótka a okolica nie tak bardzo oblegana przez turystów jesteśmy bardziej otwarci i mamy też więcej swobody.
Nawet w tych bardzo popularnych rejonach Japonii jak Kioto czy Tokio polecam Wam zbaczanie z utartych ścieżek „Top 10 atrakcji” często owe miejsca są przepełnione i ..przereklamowane!
Prawdziwe piękno znajdziecie czasem w zapomnianej małej Świątyni po której będziecie kroczyć zupełnie sami.. Albo zatrzymując się w rybackiej wiosce o nazwie której nie będziecie potrafić przeczytać..
Warto otworzyć się na różne możliwości i opcje.. A one są wszędzie..
Dlatego wszystkie miejsca które tu zobaczysz są bardzo daleko od najbardziej popularnych turystycznie regionów Japonii.

To Szkocja czy Japonia ?

Podróżując przez Japonię można czasem odnieść wrażenie, że jest się w zupełnie innym miejscu na świecie.. przykładowo w Szkocji.. To wrażenie mieliśmy przynajmniej dwa razy.
Odwiedzone przez Nas klify na wyspie Omijima bezsprzecznie przypominają Szkocję!

To samo moglibyśmy powiedzieć o parku narodowym A , choć częściowo przypominał on naszą piękną Jurę Krakowsko-Częstochowską.
Fajne miejsce na treking dla ludzi o różnym stopniu zaawansowania.

Wsi spokojna

Czasem naprawdę nie trzeba odjechać daleko od dużego miasta, by napotkać na swej drodze piękno Japońskiej wsi. Pola nie tylko ryżu, ale i innych zbóż oraz piękna tradycyjną zabudowę.
Nasz region jest ogólnie spokojniejszy i ma sporo wiejskiej atmosfery, jednak wiejski charakter można znaleźć całkiem niedaleko Kioto i Osaki.

Japońska wieś jest piękna i spokojna. Im dalej odjedziemy od wielkich miast tym lepiej i piękniej. Nie zliczę ile pięknych wsi mijaliśmy po drodze..
Wyspa Kiusiu była szczególnie obfita w nie.
Pola zbóż i ryżu po horyzont, piękna tradycyjna zabudowa. Ludzi zajęci swoimi rzeczami… na polu, przy domu, w ogrodzie..
Pola i wieś bez względu na miejsce na świecie szczególnie bardzo mnie relaksuje!

Surowość wulkanicznej ziemi.

Choć Japonia zdecydowanie kojarzy się albo z zielenią albo surowością miasta można tu spotkać całkiem sporo wulkanów. Niektóre wciąż jeszcze są czynne i co ciekawe otwarte dla odwiedzających!
Pod wulkan Aso, który jest największym Japońskim czynnym wulkanem można podjechać autem praktycznie pod sam krater!
To szaleństwo szczególnie, że jego ostatni wybuch miał miejsce zaledwie kilka lat temu.

Czy turkus wody oferuje tylko sławna Okinawa?

Marzyłam o Okinawie wiele lat.. Zawsze coś nie pasowało. A to terminy , a to ceny. Jednak dwa lata temu wybraliśmy się i to był idealny czas. Coś czego nie zapomnę do końca życia.
Bardzo Wam to polecam, jednak wybierzcie jedną z mniejszych wysp Okinawy oraz.. czatujcie na pogodę!
Nasza wyprawa jest opisana TUTAJ

ALE….

Turkus wody i rajskość znajdziemy w znacznie większej ilości miejsc bez konieczności oddalania się od głównych wysp Japonii..
Prawda jest taka, że lato w Japonii jest parne i gorące i bardzo przypomina tropikalną pogodę. Dla mnie najlepszym momentem jeśli chcecie zaznać nieco tropikalności w dobrym tego słowa znaczeniu jest w okolicy połowy sierpnia i aż do połowy/końca września. Powietrze się osusza, wciąż jest bardzo ciepło. Dni stają się mniej deszczowe a woda wciąż jest ciepła.

Dużo zależy od nasłonecznienia. W szary dzień woda niestety nie będzie miała ładnego koloru. Za to w słoneczny doświadczysz kolorów o jakich Ci się nie śniło!
Po prawej losowe miejsce..blisko naszej mało znanej miejscowości 🙂
Japonia składa się z wysp i naprawdę długiej linii brzegowej.. Piękne miejsca są na wyciągniecie ręki.

Dzikość natury

Wielu z Was Japonia kojarzy się przed wszystkim z idealnie przyciętymi drzewkami i ogródkami spod linijki. Jednak to tylko część prawdy.
Wiele Japońskich tradycyjnych ogrodów jest utrzymanych właśnie w tej stylistyce jednak wiadomo, że tak nie wygląda cały kraj!
Poza tymi harmonijnie przyciętymi ogródkami istnieje pewna dzikość!
Natura pozostawiona sama sobie.
Piękno nietknięte ludzką dłonią. I uwierzcie, że nie trzeba jechać w zapomniane miejsca, by się o tym przekonać!
Zazwyczaj wystarczy pojechać nieco wyżej w górę 🙂

Świątynia Świątyni nie równa!

Po pierwsze dlatego, że na terenie Japonii można znaleźć Świątynie dwóch wzajemnie przenikających się religii Shinto i Buddyzmu.
Już sama przynależność do danej religii powoduje olbrzymie różnice jednak nawet w obrębie jednej religii świątynie znacznie się między sobą różnią.
Możemy spotkać świątynie z wieloma czerwonymi bramami tori, które pewnie wielokrotnie mignęły Ci na Instagramie, ale w większości na swojej drodze spotkasz mniejsze, skromniejsze i spokojniejsze Świątynie niż te pokazywane w mediach społecznościowych.
One też są piękne, często odnajdziesz w nich dużo więcej niż się spodziewasz!

Bo Japonia to..

pełna różnorodność!
Piękne zabytki, architektura -stara i nowoczesna (w dużych miastach).
Są świątynie, plaże, góry, muzea i piękne widoki.. do wyboru, do koloru!
A do koloru niebieskiego i zielonego szczególnie 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.