Gadżety,  My,  Tips and hacks

Niezwykła lista prezentów..

To będzie wpis z serii „przyda się każdemu”..

Jako osoba posiadająca nieprzewidywane życie muszę o pewnych sprawach myśleć za wczasu. Tak jak np. o prezentach świątecznych.
Zdarzało nam się nie być na świętach w domu, zdarzało nam się także wrócić dwa dni przed samą Wigilią..  By nie biegać w popłochu po sklepach i się stresować warto się dobrze przygotować.

Kupowanie lub tworzenie prezentów jest prawdziwą przyjemnością. Powinna temu towarzyszyć zaduma i atencja.. Bo czyż nie ma nic piękniejszego jak prezent dany od serca?? Często o tym zapominamy.. Nie mamy czasu albo ochoty się postarać..
Nie mówię, że dawanie prezentów to prosta sztuka.. Wręcz odwrotnie! Diabelsko trudna, ale może Ci pomóc moja Niezwykła lista.
Na jej pomysł wpadłam jakiś czas temu kiedy to wysilałam mózg w celu przypomnienia sobie o tym czego dana osoba pragnie a o czym jakiś czas wcześniej mi powiedziała..
No właśnie.. niezwykłość mojej listy polega na tym , że tworzysz ją cały czas.. dla siebie i innych..

Zasada jest jedna..
Niezwykłą listę prowadzisz przez cały rok..
Spisujesz na niej propozycje prezentów dla bliskich oraz własne potrzeby nawet jeśli wydają Ci się błahe..
Czasem są one inspiracją dla większych rzeczy a czasem ułatwią Ci obdarowanie bliskiej osoby na małą okoliczność..

Jak to wygląda w praktyce? W telefonie mam notatnik w którym mam zapisaną listę najbliższych osób. Jak tylko, któraś z nich powie , że coś jej się podoba lub coś by chciała sobie kupić/coś potrzebuje zapisuję to na liście. Kiedy przychodzi realna potrzeba weryfikuję listę (być może ktoś już kupił lub dostał jakąś rzecz) wyszukuję ją i kupuję..
Czasem pojawia się coś co widzę i myślę sobie, że jest idealna dla kogoś.. Zakupuję to wtedy nie ważne jaki jest czas dzięki czemu mam nie tylko pomysł , ale i jego realizację. A prezent można dać także bez okazji!
Od pewnego czau mamy z Cezarym problemy z kupieniem sobie czegoś wyjątkowego w prezencie, gdyż kupujemy to co aktualnie potrzebujemy czy chcemy na co dzień. Dlatego ustaliliśmy, że większe rzeczy zostawiamy do kupienia na okazję. Czyli jeśli ja lub Czarek chcemy zmienić telefon to czekamy na święta lub urodziny (o ile nie ma nagłej potrzeby czyli telefon się zepsuł). Jeśli marzy mi się nowy obiektyw zapisuję go na listę i czekam na odpowiednią okazję.. 🙂 Wilk syty i owca cała 🙂

Moja rada..
zróbcie listę jak najprędzej i wpiszcie na nią rzeczy, które przyjdą Wam pierwsze na myśl.. Takie myśli często uciekają..

Tak samo jak ważne jest, by od razu zapisać coś co zauważysz.. np. Twoja przyjaciółka nie ma miski do sałaty i na każdej imprezie się gimnastykuje, by jakoś zorganizować jedzenie.. Albo Twoja mama pożycza od Ciebie kolczyki, bo ceni Twój gust..
Jak wiele ludzi tak wiele możliwości..

Tworzenie niezwykłej listy:
-Zrób listę bliskich osób w telefonie i przypisz im przynajmniej jedną rzecz jaką potrzebują/ chciałbyś im kupić.
-Regularnie zaglądaj do listy ( to spowoduje, że Twoja podświadomość będzie pracować nad tym zagadnieniem)
-Jak tylko wpadniesz na jakiś pomysł od razu go zapisz!
-Nie czekaj z kupieniem prezentu do ostatniego momentu ( na niektóre rzeczy trzeba czekać, bo są niedostępne )
-Wyszukaj produkty wcześniej.
-Pytaj i rozmawiaj z osobami dla, których kupujesz prezenty. Powiedzą Ci same czego nie chciałyby dostać albo co im się marzy.. co jest prezentem „bezpiecznym”.. Każdy ma taką rzecz z której ZAWSZE będzie się cieszyć.. Dla jednych to czekoladki, dla innych herbaty, książki i inne..
Spisujcie wszystko dla wybranych osób..
Ja posiadam listę przedmiotów na specjalnych listach na allegro i ceneo dzięki temu mogę obserwować ceny i dostępność produktów.

Własna lista prezentów.
Stworzenie własnej listy prezentów też bardzo się przydaje.
Możesz swoją dać bliskim lub możesz o taką listę poprosić bliskie osoby. Przed każdą ważną uroczystością wymienicie się listą i każdy dostanie to czego oczekuje lub potrzebuje. Uważam, że nie ma w tym nic złego, by mówić o tym czego aktualnie się potrzebuje.
Po pierwsze Ułatwiamy osobie, która sprawia nam prezent oraz przeciwdziałamy prezentom, z których nie będziemy zadowoleni.
Jeśli chcecie coś konkretnego zapiszcie markę lub kolor danej rzeczy oraz to gdzie można ją kupić. To ułatwi osobie, która będzie chciała sprawić Ci prezent.. Jeśli liczysz na pewną dowolność lub wykazanie się osoby, która prezent będzie wręczać zapisz tylko ogólny opis
Przykład:
ciepłe skarpety lub ciepłe skarpety z wełny merynosów ze sklepu XYZ.

Umieszczajcie na liście prezentów rzeczy na jakie szkoda Wam pieniędzy lub jakich potrzebujecie.. I to, że szkoda Nam na coś pieniędzy wcale nie znaczy, że jest to drogie.. Czasem jest drogie jak na taką rzecz.. Czyli np. szkoda nam wydać 90 na tusz do rzęs lub 50 na piękną papeterię.. Ale być może będzie to coś odpowiedniego na prezent.
Jest jeszcze jeden sposób..jeśli nic nie potrzebujecie sprezentujcie swoją dobroć innym!
Podczas jednych z urodzin nie miałam specjalnych potrzeb uznałam więc, że w ramach prezentu goście mogą przelać kwotę na cele charytatywne..

Co jest na mojej liście prezentów:
Są na niej małe i bezpieczne rzeczy, które zawsze cieszą czyli ręcznie robione mydła, świece i sole do kąpieli, a także herbaty z herbaciarni
oraz bardziej specyficzne przedmioty  jak torba/etui na laptop czy deska podmywająca , o której marzę a której to mąż nie chce mi kupić!
Są także pospolite spodnie do chodzenia po domu.. czy talerze do spaghetti. Cała lista książek, które chciałabym sobie kupić, ale mam w czytaniu takie zaległości , że głupio mi samej przed sobą je kupić 🙂

Ta lista działa w mojej rodzinie kilka lat. Ale tu najważniejsze.. nie dzielę się moją listą bez wyraźnej prośby i pytania o to co mi kupić w prezencie. Jeśli ktoś ma na mnie pomysł to w porządku! I fajnie. Ta lista ma być pomocą i nawet jeśli ktoś nie znajdzie na niej tego co chciałby mi kupić może go zainspirować i dać mu pomysł spoza tej listy..
Ta lista jest wynikiem tego, że my w bliskiej rodzinie pytamy się siebie nawzajem co chcielibyśmy dostać w prezencie. Pytam się także ja znajomych i dzieciaków co chciałyby dostać. I czasem dostaję informację a czasem nie. Jak mam pomysł to nie pytam i to jest wiadome.. Ta lista ma być dla Was pomocą , inspiracją.. Jak stworzycie dla kogoś dobrą listę prezentów to nie będzie stresu przed jakąkolwiek okazją.. 🙂 Ale wiadomo nie dla każdego tworzę listę.. wtedy pytam.. albo pytam posiadając listę bo być może ktoś ma większą potrzebę niż te na mojej liście.. Albo mogę użyć listy by kogoś zaskoczyć.. a tego co mi powie by zaspokoić jego potrzebę..

Do dzieła..!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.