Wakacje,  Życie delegacyjne

Rekordy Dubaju

Dubaj jest miastem niezwykłym..
Pierwszą rzeczą jaką widzimy podczas lądowania to to , że jest to miasto wybudowane na pustyni! Już samo to robi wrażenie. Całkowicie pośród niczego.. Przemieszczając się po Dubaju, czytając o nim i odwiedzając nowe miejsca.. jedno słowo pojawia się najczęściej, tym słowem jest NAJ.
Najwyższy
Największy
Najdłuższy
Najszybszy
Najdroższy

W Dubaju mieszkają trzy rzeczy: pieniądze , wyobraźnia i odwaga. To połączenie powoduje, że słowo NAJ jest słowem , które definiuje to miasto. Dubaj może się nie podobać, ale nie można mu odmówić rozmachu..

Jakie są zatem te Naj??

 

Najwyższy budynek na świecie..
Budj-Kalifa czyli w tłumaczeniu wieża Chalify, budynek o wysokości 829m.. Ciężko to sobie nawet wyobrazić.. Czy 163 piętra użytkowe bardziej działają na wyobraźnię??
Średnia wysokość najwyższych budynków na świecie to okolice 500 metra! Burj-Kalifa ma połowę więcej..
Piętra 124 i 145 są przeznaczone dla turystów i rozciąga się z nich widok aż po horyzont.. Czubek wieży często wystaje ponad chmury.. Nazwa drapacz chmur jest tutaj jak najbardziej trafiona!
Dla ścisłości  Burj-Kalifa w tym temacie ma dwa tytuły:
Najwyższy budynek wolnostojący i Najwyższy wieżowiec.

Chyba to zdjęcie najlepiej oddaje potęgę tej wieży..

Budynek tak duży , że ciężko go objąć aparatem

A tak jest z góry..

 

(Prawie) Najszybsza winda na świecie..
Nie mogło być inaczej..To ta w Burj-Kalifie!  Na najwyższy budynek na świecie nie będziemy przecież wjeżdżać pół godziny.. Wjazd na 125 piętro zajmuje 60 sekund! Co prawda nie należy do niej rekord, ale zaszczytne trzecie miejsce nie mogło nie zostać ujęte w tym zestawieniu.Na całe szczęście winda nie jest przeszklona, bo mogłaby kogoś przyprawić o zawał.. Ja sama wjeżdżałam przeszkloną windą na wysokość 40 pięter.. i mało nie zeszłam 🙂

 

Najwyższa i najpiękniejsze widowisko wodne na świecie.
Trudno to nazwać fontanną.. To całe multimedialne wodne widowisko..
Porusza się w rytm muzyki i wprowadza w niezwykły klimat szczególnie nocą..
Sztuczne jezioro w którym się odbywa ma powierzchnię 12 hektarów..
To potężna instalacja i przepiękny pokaz artystyczny.. Ojj nie boję się tego słowa.. To coś co trzeba zobaczyć na własne oczy.. Projektując pokazy ktoś musiał mieć niezwykłą wyobraźnię!
Woda dofruwa do 152 metrów..! Podczas pokazu w jednym czasie może zostać wyrzucone nawet 83 000 litrów wody..6600 świateł i 25 kolorów to musi tworzyć coś wspaniałego..
I wiecie co? To jest jedna z piękniejszych rzeczy jakie widziałam.. Wzruszyłam się przy utworze Boccelliego.. Naprawdę się wzruszyłam.. Jak zobaczyłam na żywo jak dopracowane są szczegóły jak woda drga, buja się, wyskakuje i faluje w rytm muzyki to pomyślałam sobie o geniuszu człowieka który to tworzy.. Jaki trzeba mieć umysł i wrażliwość , by tworzyć takie rzeczy..

 

Najdłuższe samoobsługowe metro.
W metrze w Dubaju nie zobaczymy maszynisty.. Jest ono całkowicie samoobsługowe. Z przodu i z tyłu mieści się piękna szyba przez którą można obserwować trasę..
Najdłuższe oznacza 74,6 kilometrów trasy dwoma liniami oraz 57 przystanków łącznie. Co ciekawe Dubaj ma chrapkę na więcej i w planie jest dobudowanie 3 nowych  linii i wydłużenie całości o minimum  96 kilometrów!

 

Największe centrum handlowe!
Dubai Mall na pierwszy rzut oka może się wydawać nieco większy od innych, ale nie polecam w nim zabłądzić, choć nudzić na pewno się nie będziecie.
112,4 HA ( tak, hektara!!) powierzchni, 1200 sklepów i 120 restauracji i kawiarni..
A do tego.. lodowisko, kino, akwarium (zaledwie 10 milionów litrów wody!), fontanny, wodospady i prawdziwy szkielet dinozaura!
O tym centrum handlowym napiszę osobny post,, bo jest o czym!

Największy kryty stok.
To jedna z najbardziej nieprawdopodobnych rzeczy o jakich słyszałam.. Na pustyni zbudować stok narciarski. A nie mówiłam , że mają wizję!
Pięć tras z najdłuższym 400 metrowym zjazdem.  Różne poziomy i wysokości.. i kolej linowa..
Co ciekawe i tutaj mają chrapkę na więcej.. Buszowanie w śniegu musiało im się bardzo spodobać, bo planują zbudować 3 razy dłuższą trasę ! To się nazywa rozmach!
Nie mam zdjęć, gdyż mieliśmy za mało czasu , by go odwiedzić.. Może następnym razem !

 

Najbardziej luksusowy hotel na świecie..
Najwyższy hotel na świecie.

To Burj al Arab posiadający 7 gwiazdek w 5 gwiazdkowej skali.. Hotel, który osieka złotem i luksusem..Urządzony w iście arabskim stylu,  posiadający specjalnie zaprojektowany dla siebie perfum, który jest rozpylany na korytarzach podkreślając status tego miejsca.. Z resztą każdy mebel został zaprojektowany na specjalne zamówienie tego hotelu..
W Dubaju nie ma rzeczy niemożliwych.. także takich , że 1/3 budynku jest zawsze niezamieszkała.. Bo kto bogatemu zabroni..  🙂
Cena za noc we wrześniu to 5000 zł jako , że najmniejszy apartament ma tu 169 metrów z własnym lokajem dostępnym 24 na dobę to cena chyba nie jest aż taka wysoka 🙂
Jeśli zdecydujecie się na noc, możecie przylecieć własnym śmigłowcem.. gdyż hotel posiada lądowisko ! 😉

 

Największa odsalarnia na świecie.
Mieszkanie na pustyni ma swoje minusy.. Minusem jest olbrzymie zapotrzebowanie na surowce, których nie ma.. Jednym z nich jest woda! Żeby zapewnić do niej nieprzerwany dostęp w Dubaju znajduje się największa na świecie odsalarnia wody morskiej.

 

Jedno z największych lotnisk na świecie..
Tu nie jestem pewna, bo różne źródła różnie podają. Ponoć w zeszłym roku lotnisko w Dubaju wspięło się na szczyt obsługując 180 tysięcy pasażerów dziennie. Pewne jest , że terminal trzeci uzyskał miano największego terminala na świecie..
Czy całe lotnisko zajęło pierwsze  miejsce pod względem wielkości nie wiem, na pewno jest pod tym względem w ścisłej czołówce!

 

Największy port jachtowy
To oczywiście Dubai Marina. To też fajne miejsce na popołudniowy czy wieczorny spacer. Wzdłuż portu jest bowiem bardzo długa promenada z kawiarniami i sklepikami. To także miejsce gdzie możecie popatrzeć na kolejne wieżowce.. tym razem bardziej mieszkalne..

 

Największe sztuczne wyspy na świecie..
Nie mogę się nadziwić pomysłowości Emiratczyków.. Mają sporo lądu.. ale to może za małe wyzwanie budować na piasku.. Cóż więc szkodzi budować na wodzie!
Obecnie u wybrzeży Dubaju są 4 wyspy. Dwie w kształcie palmy (jedna jeszcze nie zabudowana) , jedna w kształcie ziemii.. ( usypane są kontynenty.. ) a jedna o niezidentyfikowanym kształcie, choć mój mąż zobaczył w niej konika morskiego.. to wyspa prywatna..
Na „palmie” znajduje się osiedle, delfinarium, akwarium, hotele i cała masa innych atrakcji. Do Palm Jumeirah dotrzecie specjalną bezobsługową kolejką..

żródło Źródło

 

Największe na świecie oceanarium..
Tak.. to właśnie przy Palm Jumeirah.. 65 tysięcy gatunków morskich stworzeń..
Znajduje się tak także specjalne podwodne pomieszczenie do Jogi i medytacji..
Dla chcących się zmoczyć jest możliwość nurkowania głębinowego i powierzchniowego oraz park wodny i centrum fitness i spa..
Nie bójcie się – głodni nie wyjdziecie zadba o to bagatela 21 restauracji i kawiarni..
A jak się zmęczycie możecie popływać jachtem lub przelecieć się helikopterem nad wyspą..

 

Dubaj ma walczy też o rekordy Guinnessa i takim sposobem posiada tytuł m.in :
Największej puszki kawioru
Największego złotego pierścionka (63kg złota)
Największego pokazu sztucznych ogni
czy najdłużej chodzącego konia na dwóch nogach.. A także wiele innych 🙂
Nie wiem czy to rekord, ale czytałam , że 30% wszystkich dźwigów świata znajduje się właśnie w Dubaju.. nic dziwnego to miasto jest chyba najszybciej zmieniającym się i rozbudowującym na świecie.

 

Dubaj ma wizję i pieniądze..a to gwarantuje rozmach!..
W budowie jest Dubailand największe centrum rozrywki na świecie prześcigające Disneyland! I całą masę innych rekordowych budowli.. tj np. trzy razy większy stok od obecnego czy Dubai Creek tower, który ma mieć 1100 metrów wysokości.. Czy to możliwe ? Prace już ruszyły i myślę, że w Dubaju wszystko jest możliwe..
źródłoźródło

Dubaj może się „nie podobać” choć ja dawno wykreśliłam takie słowo ze swojego słownika odwiedzanych miejsc. Nie można mu jedna odmówić rozmachu.
Co ja wyniosłam z tej podróży?
To , że wszystko jest możliwe. Jeśli ktoś jest w stanie coś „wymyślić” to jest także ktoś kto potrafi to stworzyć.. Dubaj to potwierdzenie tego , że wszystko jest wykonalne a ludzka wyobraźnia nie zna granic!