Gadżety,  Podróże,  Tips and hacks,  Życie delegacyjne

Bądź gotowy dziś do drogi

Czyli o tym jak się przygotować do niespodziewanych wyjazdów.

W moim życiu bywa tak, że wyjazd może się zdarzyć teoretycznie w każdym momencie. Czasem czekamy na jakiś wyjazd, bo terminy są albo ustalone, albo są opóźnienia ze startem jakiegoś projektu. Czasem wiemy od dłuższego czasu w jakim terminie rozpoczyna się projekt (rzadko!) . A czasem dzwoni telefon i trzeba się zorganizować bardzo szybko..

I może się zdarzyć , że mam tylko dobę na spakowanie się i przygotowanie do wyjazdu na drugi koniec świata.

Zazwyczaj mam więcej czasu, ale tydzień to już jest wypas. Jak w takim razie radzę sobie z przygotowaniem siebie, swojego życia i walizki na wyjazd?

Trzeba umieć się szybko zorganizować.

Jest kilka rzeczy, które to ułatwiają.

1. Głowa.

Tak, sprawna głowa pomaga się zorganizować na wyjazd. Najważniejsze to nie panikować! Sprawdzić prognozę pogody w miejscu do jakiego się wybieramy, potencjalne zagrożenia i stworzyć listę do pakowania.
Ułożyć działania logicznie. Czyli najpierw puścić pranie, które musi się zrobić a w między czasie jechać na zakupy, czy zacząć pakować sprzęt..

2. Lista.

Wiele list wyjazdowych znajdziecie w internecie. Użyjcie jej jako bazowej i na jej podstawie przygotujcie własną ze szczególnym uwzględnieniem najważniejszych rzeczy,o których często zapominacie. Wykreślajcie z niej rzeczy spakowane co ułatwi wam sprawowanie kontroli nad bagażem.  Zawsze pakuj swoją walizkę samodzielnie. Jeśli nie umiesz pakować dobrze walizki i robi to dla Ciebie ktoś inny (np.mąż) przygotuj swoje rzeczy i dokładnie przyglądaj się podczas pakowania. Dlaczego ? Łatwiej Ci będzie znaleźć wszystko po dotarciu na miejsce.

3.Suszarka bębnowa.

Bez niej nie wyobrażam sobie życia.. nawet takiego bez wyjazdów.. ale przy szybkim wyjeździe jest ona nieodzowna. Wyobrażasz sobie, że dzwoni teraz telefon za 2 dni masz być na drugiej półkuli..? Gdzie panuje teraz odmienna pora roku.. No właśnie.. A wyobraź sobie, że dziś zrobiłam 4 prania i nie mam nic wiszącego na suszarce.. za to wszystko gotowe do założenia czy użycia! W tym dywan, ręczniki, spodnie i zasłony.. Trwało to wraz z praniem koło 5 godzin! Jak masz pełną dobę możesz uprać ubrania wszystkich sąsiadów!

4. Miej gotową apteczkę.

Z tym u mnie ostatnio problem, ale moja przyjaciółka jest farmaceutą więc jakoś sobie radzę. Dodatkowo jako osoba przewlekle chora i zażywająca leki na stałe muszę mieć ich zapas w domu lub lekarza który wypisze mi receptę na cito! Prawda jest taka, że możesz nie zabrać majtek, ale bez leków ani rusz! I naprawdę wiem co mówię i nie dlatego, że biorę jakieś leki na stałe. Nawet jak „nigdy nie chorujesz” .. Może zdarzyć Ci się spadek odporności ( długa podróż) i biegunka w samotnej podróży.. I co zrobisz ?? 🙂 Jest zestaw leków które zawsze musisz mieć przy sobie, bo życie płata nam czasem figle!

5. Miej wszystko na swoim miejscu.

To ważne, by rzeczy które zabierasz na wyjazdy były na swoim miejscu. Unikniesz tym samym stresu, szukania i marnowania czasu. Ja mam pudełko wyjazdowe gdzie mam podróżną poduszkę, sprey z deet, opaskę na oczy , przejściówki do kontaktów i inne gadżety.. W innym mam wszelkie akcesoria pływackie tj. stroje, buty, rurki i maski. Ale najważniejsze to trzymać dokumenty zawsze w jednym i tym samym miejscu..! Nic tak nie stresuje jak szukanie paszportu przed wyjazdem!

6. Sprawdzaj ważność dokumentów.

Co jakiś czas sprawdzaj ważność dokumentów i wymieniaj je za wczasu. Najważniejszy jest oczywiście paszport, ale bez ważnego prawa jazdy też może być ciężko. Pamiętaj , że paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy nawet jak wyjeżdżasz tylko na kilka dni!

7. Ubezpieczyciel na telefon.

Miej zaufanego ubezpieczyciela, który wystawi Ci ubezpieczenie przez dyspozycje telefoniczne a wyśle je mailem. To oszczędność czasu. A posiadanie ubezpieczenia podczas wyjazdu to bezdyskusyjnie najważniejsza rzecz. I tu także wiem co mówię, gdyż mój mąż miał głowę szytą 3 razy w życiu w tym 2 razy za granicą…! W rodzinie mamy też historię śmierci za granicą.. Nikomu źle nie życzę, ale takie historie się zdarzają..

8. Gotowy zestaw ubrań .

Fajnie mieć gotowy zestaw ulubionych rzeczy, które się sprawdzają podczas wyjazdów. Dobra kurtka przeciwdeszczowa, ciepła bluza czy wygodne buty to podstawa, nie oszczędzaj na nich i miej je zawsze w gotowości.
Pakowanie w delegację różni się od pakowania wakacyjnego, gdyż na wakacje pakujesz zwykle ładne, lekkie rzeczy.. W delegację pakujesz rzeczy przydatne i codzienne. Mój mąż pakuje rzeczy w których będzie chodził do pracy- jak ma uniform to takie może ubrać pod niego, jak pracuje w biurze to takie w których chodzi na co dzień. Ja pakuję większość rzeczy wygodnych, domowych i takich w których mogę iść na spacer. Sukienki czy marynarki w delegacji mi się nie przydają. Bardziej dres i getry. Zawsze jednak zabieram jedną rzecz bardziej elegancką, bo zdarza się, że idziemy na jakąś firmową kolację. Pamiętaj też, by rzeczy do siebie pasowały.. Mi zdarzyło się zabrać getry ale ani jednej koszulki którą mogłabym do nich ubrać.. Budowanie zestawów i myślenie o tym jakie rzeczy między sobą możesz połączyć pomaga!

9. Zapas kosmetyków i buteleczki do napełniania.

Nie czekaj aż Twoje kosmetyki się skończą, bo może się okazać, że nie masz czasu ich dokupić. Nie ma problemu jak zabraknie Ci pasty do zębów-kupisz ją na miejscu, ale gorzej z ulubionym kremem do twarzy czy szamponem. Ja trzymam buteleczki do napełniania do 100ml. i kilka mini produktów w szufladzie i dzięki temu mogę się szybko zorganizować.

10. Miej gotowe ciało.

To może śmieszne, ale jechać na drugi koniec świata z wielkimi odrostami na głowie czy na paznokciach to średnia sprawa.. Ja mam włosy przygotowane na takie ewentualności. Zrezygnowałam z rudych włosów, które trzeba było farbować co 3 tygodnie na poczet omre z użyciem koloru bliskiego do mojego naturalnego. A jak nosiłam hybrydy miałam w domu zestaw do ich ściągnięcia. Dodatkowo moja długość włosów nadaje się do spięcia (kiedyś miałam krótkie) W ciągu długiej podróży jest to wygodniejsze.

11. Dobra walizka.

Posiadanie dobrej walizki to przy wyjazdach podstawa. Regularnie sprawdzaj stan Twojego bagażu i reperuj ewentualne „usterki”  a także nie czekaj z kupnem nowej walizki, gdy któraś zepsuje się na amen.

Zdarza się, że tak jak dziś potencjalny wyjazd jest mniej prawdopodobny więc jestem gorzej przygotowana, ale jak nadchodzi czas jestem w stanie w kilka godzin przygotować się do drogi. Myślę, że jakbym dostała informację rano do wieczora byłabym gotowa. Na krótki wyjazd jestem w stanie spakować się w pół godziny!

12. Miej gotowy sprzęt.

Czyli wykonuj serwis i wszelkie naprawy kiedy tylko jest taka potrzeba. Nie czekaj. Ja czekając na serwis obiektywu i odkładając go na „kiedyś” stanęłam prze wyborem – wysłać do serwisu i jechać bez obiektywu czy zabrać obiektyw, który się czasem zawiesza i nie zdążyć naprawić go na gwarancji. Mój błąd. Dlatego o tym mówię.. Uczcie się na moich błędach nie na własnych.
Mojemu mężowi zepsuł się laptop na kilka dni przed delegacją. Nowy, który przyszedł miał jakiś problem z instalacjami.. I tak oto zdążył dosłownie na styk a instalował dopiero na miejscu..

13. Gotowość do pracy
Mój mąż często pracuje w obiektach w trakcie budowy lub fabrykach na których wymagany jest strój BHP. Te rzeczy także muszą być w gotowości. Ostatnio odkładał kupno nowych butów BHP na „jak będzie trzeba” i owa potrzeba pojawiła się z dnia na dzień i trzeba było znaleźć sklep z dużym wyborem modeli i rozmiarów i to w kilka godzin! Tak więc cokolwiek potrzebujecie do swojej pracy miejcie w gotowości. Kask, komputer, telefon, buty, kombinezon.. Cokolwiek bez czego wasza praca może być utrudniona lub niemożliwa musi czekać sprawne i gotowe do użycia.

14. Spokój
Wdech , wydech.. Tylko ze spokojem ogarniesz wszystko w kilka godzin.. Niespodziewany wyjazd to zazwyczaj stres i potrzeba przeorganizowania rzeczywistości. Zadzwonienia do cioci , że nie będzie Cię na imieninach, odwołania ekipy remontowej czy przełożenia wizyty u fryzjera.
Ustal priorytety i poproś kogoś o pomoc.

15. Rzeczywistość online.

I to nie to o czym pomyślałeś. Mam kilka ulubionych sklepów, które ratują mnie w sytuacjach nagłego wyjazdu. Jednym z nich jest zoologiczny w którym szybko i sprawnie kupię karmę dla moich kotów, by moja mama nie musiała się tym martwić po moim wyjeździe. Często zamawiam też zakupy spożywcze przez internet, by zaoszczędzić czas. A podczas wyjazdów które dobijają do Świąt, wszystkie prezenty zamawiam przez internet. Czekają na mnie po powrocie  do domu.
Jednak najważniejsze w naszym przypadku to sprawne wyszukanie biletu i mieszkania na miejscu docelowym,a także samochodu, gdyż często ta kwestia leży po naszej stronie.

16. Elastyczność

Słowo klucz. Podczas nagłego wyjazdu niestety musisz być elastyczny/a. Wyznacz priorytety i według nich pracuj. Co z tego, że będziesz mieć ulubione kosmetyki jak nie będziesz mieć apteczki. Nie marnuj czasu na rzeczy bez których możesz się obyć. Czy bez tej akurat bluzki nie przeżyjesz miesiąca? Czy zielona zamiast niebieskiej zrobi wielką różnicę? Wiele rzeczy możesz dokupić na miejscu.. Często bardzo dobrej jakości..Skup się na najważniejszych rzeczach i rób kilka na raz.. Wrzuć pranie i jedź na szybkie zakupy, jak wrócisz wrzucisz wszystko do suszarki, podczas suszenia zajmij się kompletowaniem apteczki czy kosmetyczki.. itd.. Optymalizuj działania.. Dokładnie się zastanów co musisz uprać , by 2 pary spodni nie zostały samotnie nieuprane.. Jak jedziesz na zakupy zrób dokładną listę i plan zakupów.. Za pierwszym razem i tak panuje chaos, ale po pewnym czasie wszystko zajmie Ci mniej czasu i będzie kosztowało mniej stresu.. Dlatego podczas chaosu wróć do punktu 14 zrób wdech i działaj dalej 🙂

17. Miej w szufladzie przekąski.

Najlepiej zdrowe. Takie, które możesz wrzucić do walizki i zjeść w samolocie czy podróży.
Sprawdzają się zdrowe batony (lewandowska, dobra kaloria, chodakowska), małe paczki orzechów, dayup’y .
Czasem wkładam także gorący kubek, bo często lądujemy o takiej godzinie, że wszystko jest już zamknięte, więc , że  by przetrwać do rana wystarczy ciepła woda 🙂

Macie swoje sposoby?
Podzielcie się!

 

 

Zerknij jeszcze na:
Wyjazdową kosmetyczkę
Kobiece sprawy na wyjeździe
Jak spakować bagaż podręczny
Co potrzeba by gotować na wyjeździe

 

 

 

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.