Podróże,  Tips and hacks,  Wakacje

Jak się przygotować do długiej podróży

Wpis źle się opublikował przed Naszą podróżą i niestety na urządzeniach zdalnych, bez komputera nie dałam rady go naprawić.
Publikuję go dziś, po naszej podróży, ale mam nadzieję, że przed Waszą wielką wyprawą wakacyjną!

Zacznę od tego że przygotowania do podróży biegną dwutorowo. Jednym torem jest przygotowanie osobiste, drugim przygotowanie taktyczne 😉

Zacznę od przygotowania osobistego. Przygotowanie osobiste to przygotowanie ciała na trudy podróży. Jak wiadomo w dłuższej trasie czy to samochodowej czy pociągowej czy samolotowej nasz organizm narażony jest na szereg niedogodności. Od suchego powietrza, poprzez ograniczone względy higieniczne aż do braku aktywności.

Co więc zrobić, by ciało dzielnie zniosło niewygody?

 • Nawodnić się. Na około 2-3 dni przed podróżą zaczynam więcej pić. Ważne , by pić mało a często. Wtedy organizm się najlepiej nawadnia.
 • Zadbaj o dobre trawienie. Na 2-3 dni przed podróżą nie jedz ciężkostrawnych rzeczy, a na dobę przed to bardzo ważne, by zrezygnować ze wzdymających potraw oraz takich które mogą spowodować zatrucie lub alergie. Nie jedzcie zatem nowych rzeczy w nowych miejscach. Najlepiej jeść lekkostrawne pełne wody potrawy. Dwie pieczenie na jednym ogniu.
 • Zadbaj o zewnętrzny wygląd.
  Ciało. Na dzień przed podróżą lub w ten sam dzień warto umyć włosy , ogolić się i zadbać o wszystko co może popsuć nam komfort. Dodatkowo przed samą podróżą dobrze jest wziąć chłodny (ale nie zimny) prysznic.
  Włosy. Polecam nie nakładać odżywki na włosy (ewentualnie na same końce).
  Twarz. Na skórę twarzy nałóż silnie nawilżający krem, maskę lub serum. Na czas podróży nie nakładaj ciężkiego makijażu, a do jego wykonania użyj naturalnych o co najważniejsze sprawdzonych kosmetyków.
 • Zadbaj o zdrowie. Nawet jeśli czujesz się delikatnie przeziębiona postaraj się wyleczyć przed podróżą. Jeśli jesteś zdrowa weź dodatkową porcję witamin – szczególnie wit D, C, magnezu na kilka dni przed wyjazdem. Podróż obniży Twoja odporność. Skonsultuj się z lekarzem na temat stosowania profilaktyki przeciwzakrzepowej. Długie podróże sprzyjają powstawaniu zakrzepów a one mogą prowadzić do śmierci. Nie przyjmuj leków na własną rękę, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. Leczenie na własną rękę może spowodować więcej szkody niż pożytku. Ja dodatkowo proszę moja ciocię (fizykoterapeutkę) o przygotowanie mojego kręgosłupa do podróży i załagodzenia mojej kontuzji.
 • Poćwicz. Niewielka dawka ruchu przed podróżą i w czasie postojów rozrusza zastane mięśnie i stawy oraz pobudzi krążenie.

 

 

Przygotowanie taktyczne.
Co należy zrobić przed podróżą?

 • Sprawdź spakowane rzeczy w walizce z listą. Tak, tak najpierw musisz ją przygotować 🙂
 • Naładuj cały sprzęt. Telefony, aparaty, tablety, słuchawki i powerbanki.
 • Spakuj wszystkie ładowarki. Jej brak może Ci zepsuć cały wyjazd.. A jej kupno to to nieraz droga impreza, a czasem zdarza się , że ładowarka jest nie do kupienia w danym kraju.
 • Sprawdź czy w danym kraju nie ma innych gniazdek i zabierz przejściówki.
 • Ściągnij nową muzykę na swoją playlistę i zrób ją offline przed podróżą ( jeśli korzystasz z aplikacji typu Spotify)
 • Sprawdź czy spakowałaś/eś dokumenty. Nie zabranie  z domu paszportu czy portfela może sprawić, że Twoja podróż się nie odbędzie.
 • O pakowaniu bagażu podręcznym przeczytasz TU i mocno Ci to polecam!:)
 • O kosmetyczce wyjazdowej TU
 • A o sprawach kobiecych na wyjeździe TU.

komentarze 2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.