Podróże,  Tips and hacks

Bagaż podręczny bezbłędnie i sprytnie spakowany !

Dobrze spakowany bagaż podręczny pomoże wam komfortowo odbyć podróż a także szybko i bezproblemowo przejść przez kontrolę bezpieczeństwa oraz boarding!

Wybór torby/walizki.
Inaczej pakujesz się lecąc tylko z bagażem podręcznym a inaczej z pełnym bagażem.
Tu skupię się na bagażu podręcznym jako dodatkowym bagażu.

Co chcecie zabrać ?
Od tego zależy wybór torby.
Czy planujecie zabrać sprzęt typu aparat i laptop ?
Ja mam go zazwyczaj w bagażu podręcznym więc mój bagaż musi być dostosowany do tego sprzętu. Nie oznacza to walizki na laptopa czy sprzęt fotograficzny.
Kiedyś jeździłam z plecakiem fotograficznym w którym było miejsce dla laptopa, ale po zapakowaniu sprzętem plecak ważył ponad 10 kg! I zdecydowanie nie był wygodny przy długiej podróży. Plecy strasznie mnie bolały 🙁
Później podróżowałam z plecakiem z laptopem i torbą na aparat. Znowu bolące plecy i jakaś taka nieporadna z tymi bagażami byłam ..
Obecnie kupiłam małą walizkę w której mieści się mój 17 calowy laptop. Walizka nie jest przystosowana do przewozu laptopa. Jak zatem sobie radzę ?
Wystarczy mieć dobrze spakowany bagaż podręczny a sprzętowi nic się nie stanie. Mówię tu o sytuacji , że bagaż masz zawsze przy sobie i nie powędruje do luku. Nie dopuszczam, by mój sprzęt był przewożony w luku.
Walizka jest z tworzywa ( chyba polipropylen) który jest odporny na uszkodzenia. Pakuję bagaż tak, by mój laptop ani drgnął w środku.
Jeśli nie zabieracie ze sobą sprzętu możecie mieć niewielką torbę podręczną. Plecak lub większą torebkę. Sprawdźcie jednak przed wyjazdem czy takie rozwiązanie będzie dla was dobre czy się wszystko zmieści i czy nie będzie za ciężkie jeśli macie przed sobą kilka lotów i dalszą podróż z lotniska.  Ja podróżuję z małą walizką na 4 kółkach i jest to mega wygoda!
Jeśli Wasza podróż dalsza, poza samolotem będzie ciężka i będzie wymagała marszu lub podróży łódkami lepiej wziąć plecak. Dwie walizki będą mało poręczne przy pieszej wędrówce po lesie czy szutrowej dróżce a także podczas przeprawy mniejszymi łodziami (choć ja ostatnio sobie w łodzi poradziłam:)). W innych przypadkach takich jak autobusy, pociągi uważam , że duża walizka i mała (obie na 4 kołach) są wygodne. Jeśli ciężar na plecach wam nie przeszkadza a wolicie mieć wolną rękę wybierzcie torbę na ramię lub plecak. Małą walizkę można też przymocować do dużej za pomocą specjalnych taśm-wtedy zajęta jest tylko jedna ręka choć bagaż jest mniej poręczny, bo większy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Teoria:

Co mam w moim bagażu podręcznym i dlaczego?

  1. Sprzęt.
    Nie przewożę sprzętu w bagażu rejestrowanym ze względu na ryzyko uszkodzenia i kradzieży. W bagażu podręcznym mam laptop, dwa aparaty, obiektywy, kamerkę sportową,  czytnik ebooków i często tablet. Ważne jest , by do tego sprzętu był łatwy dostęp. Musisz je wypakować podczas kontroli bezpieczeństwa.
  2. Survival bag.
    Torba rzeczy, które umożliwią mi przetrwanie w razie zgubienia bagażu. To niewielka torba, która zawiera bieliznę, tusz do rzęs ,czystą koszulkę, leki i jakieś leginsy (nie wymagane). To jest całkowite minimum, by przetrwać jeden -dwa dni. Po długim locie potrzebujesz bieliznę i koszulkę.W spodniach i bluzie  przetrwasz jeszcze jeden dzień. Jeśli nie, spakuj niewiele zajmujący sweter lub bluzkę z długim rękawem. Nie trzeba pakować pasty do zębów czy szczoteczki, gdyż w hotelach są dostępne jednorazówki, ale jeśli nie nocujecie w hotelu-zabierzcie.
  3. Ładowarka
    Must have nie tylko dlatego , że może Ci się komórka rozładować w podróży. Najważniejsze, że masz ja przy sobie jak zgubi się Twój bagaż.
  4. Dokumenty : paszport, prawo jazdy (lepiej mieć dwa dokumenty ze zdjęciem, mój mąż ma prawo jazdy międzynarodowe gdy jest wymagane), karta  NFZ i/lub ubezpieczenie (to jedno z najważniejszych rzeczy w podróży), karta grupy krwi (możecie ją wyrobić w wielu punktach diagnostycznych, przyspiesza pomoc w razie wypadku.)  adres miejsca pobytu i ewentualnie dokumenty rezerwacyjne.
  5. Torba do samolotu (Zajrzyj poniżej), która ułatwia boarding, a także zapewnia wygodę podczas lotu. Wszystko co jest ci potrzebne masz przy sobie jednocześnie nie zabierasz sobie miejsca w nogach, a także nie wstajesz co chwila do schowka.
  6. Portfel . Mam specjalny podróżniczy w którym nie mam wszystkich kart ani polskich pieniędzy ( jakieś 10 zł na kawę). Moja rada: niech każdy z was weźmie kartę płatniczą. W razie gdy coś się stanie z którąś z kart macie drugą.

 

 

To wszystko znajduje się w tej jednej mojej walizce. Plus na dokumenty mam saszetkę lub małą torebeczkę.

Jak to się mieści- pokażę poniżej.

 

Torba do samolotu.
Genialna sprawa, szczególnie jeśli wasz bagaż podręczny zawiera więcej elementów.
Moja torba do samolotu to zazwyczaj torebka która chcę wziąć na wyjazd. Najczęściej jest to moja torba fotograficzna Lowerpro passport . Bez wkładów na aparat (ochrony na aparat można wyciągnąć i służą mi w walizce do przewozu aparatu!) To najwygodniejsza torba jaką miałam. I nikt mi za takie słowa nie zapłacił. Posiadam tą torbę od jakiś 6 lat i jest niezniszczalna! Dodatkowo jest bardzo pojemna i świetnie się ją pakuje. Przed lotem i podczas całej przeprawy jest w walizce. Wyciągam ją tylko na lot. Po wyjściu z samolotu pakuję ją z powrotem do walizki. Dzięki takiemu rozwiązaniu mam w samolocie wszystko czego potrzebuję. Dodatkowo dużą powierzchnię na nogi. Mój boarging trwa sekundę. Chowam tylko walizkę nad głowę i siadam. Jest to najwygodniejsze rozwiązanie na długie loty. Ja używam passporta, wy możecie po prostu płóciennej torby, lekkiej torebki czy niewielkiego miękkiego  plecaka.. Chodzi o to ,by owa torba zmieściła się do waszego głównego podręcznego. To takie 2 w 1!

 


Zawartość mojej samolotowej torby?

 

-Snaki ( orzeszki, czekolada, suszone owoce, zdrowe batony, ewentualnie kanapka) Chodzi o podniesienie poziomu cukru i ewentualne zabicie niewielkiego głodu. Czasem nie mamy czasu na lotnisku, by normalnie zjeść między lotami. Pamiętajcie, że wielu rzeczy nie można wwozić do innych krajów. Są to zawsze mięso i nabiał, ale niektóre kraje mają ostrzejsze regulacje. Przeczytajcie o nich zanim wylecicie lub zjedzcie wszystkie swoje snaki i kanapki przed lądowaniem.

-Woda lub cola. Podczas lotu lubię mieć swoją. Zanim zacznie się serwis często już jestem spragniona.

-Coś do czytania. Jest to książka (albo czytnik ebooków) i gazeta. Nie zawsze jest siła na czytanie książki, a gazeta łatwiej „wchodzi”.

-Słuchawki. To jest najważniejszy ze sprzętów na pokładzie zarówno lotów krótkich jak i długich. Co prawda na lotach długich dają słuchawki, ale nie są one wygodne. Słuchawki zapewniają mi spokój i komfort podczas lotu. Jak chcę spać włączam sobie spokojną muzykę cicho. Jest dużo lepsza niż słuchanie ryku silników.. Muzykę wybieram albo z pakietu entertaiment (np, radio Lufthansy na pokładzie) albo z mojego spotify! (pamiętajcie , by ściągnąć muzykę i włączyć tryb offline!)

-Ciepłe skarpety. Tak to może być dziwne. Ale ja ściągam buty na długi lot i zakładam skarpety, by było mi ciepło i wygodnie. W samolocie może być bardzo zimno! Poza tym siedzenie w butach 12 godzin może uciskać stopy i powodować , że bardziej spuchną. Chodzę w nich po całym samolocie i piorę po dotarciu na miejsce.

-Kosmetyczka. Mam z niej leki na podróż (p.bólowe, na żołądek, moje, które muszę brać.) Chusteczki odświeżające, płyn dezynfekujący oraz minikrem, który stosuje do twarzy, rąk i ust. Powietrze w samolocie jest strasznie suche! Przydaje się także puder do twarzy z lusterkiem, żeby minimalnie doprowadzić się do ładu 🙂  Chusteczki higieniczne -wiadomo.
Jeśli masz problemy z suchością oczu- weź ze sobą krople w ampułkach. Polecam też żel nawilżający do nosa.

-Opaska na oczy. Może wam się wydawać , że to głupie, ale podczas długiego lotu nic nie jest głupie co zapewni wam wygodę. Co daje opaska na oczy? Komfortowy wypoczynek. Podczas długiego lotu szczególnie nocnego wielu pasażerów będzie oglądało filmy i raziło Cię światłem ekranu, lub ktoś niepostrzeżenie uchyli roletę okna (można oślepnąć!!!) . Podczas lotu dziennego jest jasno i gwarnie więc z opaską łatwiej się „odciąć” . Uwierz mi, że dużo lepiej się tak odpoczywa. A nie będziesz jedyny/a na pokładzie z opaską na oczach.

-Zatyczki do uszu ( jeśli nie chcesz słuchać muzyki ) pomogą ci uniknąć bólu głowy. I zagłusza płaczące dziecko na pokładzie.

-Poduszka turystyczna. Posiadam poduszkę dmuchaną typu rogal. Zajmuje ona mało miejsca w bagażu a dzięki możliwości napompowania mogę ją użyć jak chcę.. Z mniejsza ilością powietrza złożyć na pół, z większa pod głowę.. itd..

-Ręczniczek . Taki mikro ręczniczek który przywiozłam z Japonii. Przydaje się w podróży do przetarcia twarzy czy wytarcia rąk.

-Szal lub kominokaptur. Mam ze sobą zazwyczaj,ale nie zawsze. Kominokaptur pozwala mi się otulić i schować przed światem. Szal otulić jak jest mi chłodno. Szal znajduje się w bagażu podręcznym jako uzupełnienie i wypełnienie. Wyciągam go przed boardingiem, i wieszam na szyi.

-Długopis. Przydaje się do wypełnienia jakiś dokumentów (wizy) czy zapisania jakiś danych. Przydaje się częściej niż myślisz! Lepiej nosić niż się prosić 🙂

To wydaje się dużo,ale to zaledwie niewielka torba. Niewielka torba a wielka wygoda podczas lotu! W samolocie jest mało miejsca i każdy centymetr więcej jest na wagę złota. Jak wsadzicie pod fotel większy plecak (bo ze sprzętem) to miejsca będzie mniej. A wstawanie co chwila po coś ze schowka jest irytujące. Zdarza się także że w schowku jest tak napchane, że wyciągnięcie czegoś z torby ze schowka wymaga akrobacji i wysiłku.

 

 

Walizka +
Torba do samolotu  +
Kominokaptur +
Aparat Lustrzanka +
Aparat kompakt +
Survival bag

 

 

Nie może być za dużo „luzu” między rzeczami.
Cięższe rzeczy umieść na dole przy kołach, lżejsze o góry- nawet jak się zsuną nic się nie stanie.

 

 

 

 

Torba do samolotu przymocowana taśmami i łatwa do szybkiego wyciągnięcia.

 

 

Dopakowuję
Obiektyw +
Statyw +
Kamerkę sportową

 

 

 

Jest jeszcze sporo miejsca.
W takim układzie mieści mi się jeszcze kurtka i laptop.

 

 

 

Mam nadzieję, że moje rady pomogą Wam idealnie spakować torbę podręczną.

komentarzy 6

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.