Podróże,  Tips and hacks

Nie bój się latać! Czyli poradnik latania dla żółtodziobów.

Czy ja lubię latać?

I tak i nie. Bez względu na moją sympatię niewątpliwie to najszybszy sposób przemieszczanie się jaki znam. Dzięki niemu można dotrzeć w całkiem nowe i bardzo odległe rejony świata!

I choć dużo się mówi o wypadkach samolotów to jest to wciąż najbezpieczniejszy środek transportu. A do tego najszybszy!

Znam wiele osób, które nigdy nie leciały. To nie wstyd. Ale zazwyczaj wstydzą się zapytać i boją latać. Boją z niewiedzy. W dzisiejszych czasach świat stoi dla nas otworem a na starość będziemy żałować tylko tych rzeczy , których nie zrobiliśmy!

A to nie jest trudne. Wcale nie trzeba znać języków, by podróżować a już na pewno ,nie by latać !
(Języki się przydają i na pewno będziecie czuć się bardziej komfortowo znając przynajmniej minimalnie angielski, ale nie jest to wymóg. Dzisiaj latają miliony osób, które nie znają żadnego języka poza ojczystym! )

To taki poradnik dla tych co nigdy nie latali, ale także dla tych co mają za sobą już podniebne podróże.
Nie ma głupich pytań, ale też nie ma co się bać na wyrost. Dlatego wiele z rzeczy tu opisanych być może będzie dla wielu oczywistych.. A może tak oczywistych , że na nie nie wpadliście 🙂
Nie jestem ekspertem w lataniu choć mam na koncie koło 50 lotów z czego koło 20 na długich trasach. Mój mąż ma ich pewnie 2 razy więcej.. Szczerze mówiąc swoich lotów ciężko było mi się doliczyć, ale może kiedyś usiądziemy , by podliczyć Jego loty:)

Moje doświadczenie nie wynika ilości a różnorodności!
Latałam już lotami rejsowymi, międzykontynentalnymi, krajowymi , tanich linii, czarterowymi różnych przewoźników. Postaram się Wam przekazać co wiem w jak najprostszy sposób.
Nie chodzi o to , by się przechwalać kto gdzie nie latał, ale , by pokazać niektórym , że latanie nie boli.. 🙂 Ja też kiedyś się bałam i stresowałam a teraz latam sama po całym świecie!

 

Przewodnik krok po kroku:

 1. Zdecyduj gdzie chcesz wyruszyć!
  Podróż zaczyna się od tego pierwszego kroku:) Zapewne pierwszy Wasz lot będzie lotem do rodziny lub przyjaciół lub lotem czarterowym na wakacje. Jeśli będzie to lot na wakacje wasz stres będzie mniejszy- loty czarterowe są prostsze w obsłudze 🙂 Ale część z tego tekstu zapewne Wam się przyda więc przeczytajcie!
 2. Kup bilet.
  To konsekwencja decyzji. Jej potwierdzenie. Jeśli robicie to pierwszy raz poproście o pomoc kogoś kto ma to za sobą. Do znalezienia biletu możecie wykorzystać jeden z wielu portali (esky , skyscanner itd) lub strony operatora (Lot, Lufthansa, Wizzair itd linii jest całe mnóstwo!). Najlepiej najpierw skorzystać z wyszukiwarki (np. skyscanner), bo jest mnóstwo operatorów, których nie znacie!
  Do kupienia biletu będziecie potrzebować kartę kredytową lub taką z opcją płacenia przez internet. Polecam podejść elastycznie do terminu, jeśli tylko możecie. Pozwoli wam to zaoszczędzić czasem naprawdę sporą sumkę..
  Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas kupna biletu?
  -Ilość i wielkość bagażu. Każda linia/operator mają inne reguły, żeby je sprawdzić wystarczy kilka klików. (Pamiętajcie , by sprawdzać na stronie operatora. Tylko tam będą informacje pewne.)
  -Długość podróży i ilość przesiadek. Nie tylko dobra cena ma znaczenie. Czasem za cenę 100 zł mniej leci się 12 godzin więcej, bo na jednym z lotnisk trzeba czekać kilka-kilkanaście godzin. To nieraz o dzień dłuższa podróż.
  -Wybierajcie także różne porty lotnicze. Przykładowo ja mieszkając na Śląsku więc biorę pod uwagę głównie Pyrzowice i Balice, ale sprawdzam także Chopina gdyż istnieje dobre połączenie kolejowe z Warszawą. Dla bardziej wprawionych polecam szukanie nawet za granicą kraju np.w Berlinie. Jeśli lecicie w daleką podróż to może Wam się to opłacać, szczególnie lecąc w kilka osób(wtedy cenę dojazdu autem i parking można rozłożyć) .
  Co do portu docelowego też czasem istnieją różne możliwości. Może to nie są opcje na pierwszy lot, ale pamiętajcie, by nie zamykać się, bo można zaoszczędzić i czas i pieniądze.
  -Jeśli jesteś wegetarianinem lub weganem lub masz jakieś alergie pokarmowe możesz zaznaczyć to podczas bookowania lotu. Wiele linii ma specjalne opcje posiłków.
 3. Spakuj się!
  Bardzo ważna rzecz. Opisze ją dokładnie w innym poście. Najważniejsze, by wybrać walizki w wymiarach i ilości według zasad operatora. Nie tylko dlatego, że możemy mieć nieprzyjemności ( za ponadwymiarowy bagaż grożą kary) , ale także dlatego, że nasz bagaż może się nie zmieścić do przygotowanych pod to miejsc ( schowek ponad głową, miejsce pod siedzeniem pasażera przed nami). Zazwyczaj lecąc lotami rejsowymi niema się co zbytnio przejmować, ale jeśli chodzi o tanie linie- oni już bardziej skrupulatnie podchodzą do tych kwestii.
  O pakowaniu walizki podręcznej TU.
 4. Przed dłuższymi lotami odwiedźcie lekarza i dowiedzcie się o przeciwdziałaniu zakrzepom oraz zapewnijcie sobie zapas leków na podróż. Upewnijcie się, że do kraju do którego lecicie można je zabrać. Takie informacje są dostępne w internecie.W bagażu podręcznym można mieć tylko niezbędne leki wymagane przez Was podczas podróży. W bagażu rejestrowanym można mieć więcej, ale są niektóre leki , których nie można przewozić lub limitowana jest ich ilość. Tu przytoczę informację o której czytałam jakiś czas temu. Para niemiecka została skazana za wwóz do Egiptu leków. Mieli przy sobie Traumal w ilości przekraczającej normalną ( 200 dawek bodajże). Wykazy i linki postaram się umieścić w poście o bagażu nad którym pracuję.
 5. Odpraw się On-line!
  Nie musisz on-line, ale to proste i szybkie. I unikniesz stania w długich kolejkach na lotnisku (Przy internetowej odprawie zazwyczaj do oddania bagażu jest inna kolejka, a przy nieposiadania bagażu rejestrowanego idziecie prosto do kontroli bezpieczeństwa)
  Jeśli robisz to pierwszy raz i/lub nie znasz języka angielskiego (zazwyczaj to w nim jest odprawa) poproś kogoś o pomoc. Nie bójcie się prosić o pomoc. To przecież nie wstyd nie wiedzieć!
  Do dokonania odprawy potrzebujecie:
  -dokument tożsamości ( paszport lub dowód osobisty)
  -numer rezerwacji lotu
  Kartę pokładową możecie przesłać sobie na komórkę lub wydrukować. Przy długich lotach proponuję wydruk (w razie rozładowania telefonu).
  Wybierz odpowiednie dla siebie miejsce w samolocie o ile jest taka możliwość. Tu mały poradnik
 6. Ubierz się odpowiednio. O tym napiszę wkrótce.
 7. Dojedź na właściwe lotnisko.
  Nie to nie jest żart. My posiadamy dwa lotniska w takiej samej odległości od naszego domu i mieliśmy już sytuację, że pojechaliśmy na niewłaściwe. Podczas swoich pierwszych podróży raczej ci się to nie zdarzy, ale polecam: Sprawdź trzykrotnie przed wyjazdem 🙂 Polecam tez sprawdzić przed wyjazdem na lotnisko tablicę odlotów czy nie ma opóźnień.
  Kiedy warto się pojawić na lotnisku? Wszystko zależy od:
  -Czy masz bagaż rejestrowany ( jeśli tak pomimo odprawy internetowej może się zdarzyć kolejka)
  -Czy odprawiłeś się on-line (jeśli nie- wlicz kolejkę)
  -Czy są wakacje/święta? ( Jeśli tak dolicz godzinę)
  -Czy lecisz z małego czy dużego lotniska ( w Polsce nie ma dużych lotnisk ! )
  -O której masz wylot ( tu bardziej wpływ wliczenia twojej drogi, jeśli masz dojechać na lotnisko między 7-9 oraz 14-18 trzeba doliczyć ewentualny korek)
  Reasumując. Zazwyczaj przyjeżdżamy na lotnisko na ok 60 – 30 minut przed boardingiem czyli na ok. godzinę, półtora przed wylotem. Można wliczać mniej czasu, ale wolimy mieć chwilę na lotnisku, na przysłowiową kawę i wliczyć ewentualne korki po drodze. Zawsze lepiej przyjechać za wcześnie niż za późno! Ale nie przesadzajcie z przyjazdem na 3 godziny przed lotem, bo nie jest to wymagane. Jedynie sytuacja bardzo dużego ruchu na lotnisku ( wakacje / święta) jest może wyjątkowa. Jeśli chcecie sprawdzić jaki jest ruch na lotnisku wystarczy wejść sobie na stronę lotniska i sprawdzić odloty przewidziane na godzinę przed i po Waszym locie.
 8. Zostaw auto na parkingu lub jedź pociągiem.
  Bo czemu nie?! Pociągiem jeździmy tylko do Warszawy a auto na parkingu zostawiamy jeśli wyjeżdżamy na mniej niż 2 tyg. Nie bójcie się korzystać z parkingów , które znajdują się kilka kilometrów od lotniska, tylko sprawdźcie czy oferują darmowy transfer. Ważne, by zarezerwować taki parking przed podróżą. Ceny takich parkingów są przystępne i czasami nie opłaca się prosić kogoś o przywóz i odbiór. Jeśli planujecie długą podróż, szczególnie ta ze zmianą strefy czasowej nie polecam takiego rozwiązania. Zmęczenie zrobi swoje. To nie jest bezpieczne.
 9. Nawigacja na lotnisku. Na to też powinien, być osobny post, ale chcę, by wszystko było w pigułce.
  A) Wejdź na lotnisko 😉
  B) Sprawdź na tablicy terminal z którego wylatuje Twój lot. ( Zwróć uwagę na godzinę i operatora. Zdarza się , że o podobnej godzinie w to samo miejsce leci dwóch operatorów)
  C) Udaj się na właściwy terminal.
  D) Jeśli nie odprawiłeś się online i/lub jeśli posiadasz bagaż rejestrowany (duża walizka) Sprawdź na tablicy okienko odprawy (Check-in) Zazwyczaj są to numery od do ( np check-in 27-32).
  E) Podejdź do właściwego okienka (jeśli posiadasz klasę biletu ekonomiczną podejdź do okienka z napisem economy). W tym „okienku” potrzebujesz zazwyczaj tylko dowód tożsamości z jakim podróżujesz oraz ważną wizę, jeśli jest wymagana. Nie ma potrzeby drukować potwierdzenia rezerwacji lotu ( ale dobrze jak będziesz mieć ją np. na komórce. W razie problemów szybko rozwiążesz sytuację- To też mówię z autopsji!)
  Na bilecie jaki otrzymasz Pani (lub Pan) zaznaczy (powinna) numer bramki (gate) do jakiej masz się udać i godzinę boardingu. Obie informacje są bardzo ważne. Numer bramki pomoże ci dotrzeć do samolotu. A godzina boardingu na właściwy czas.
  Numer bramki ( gate ) to miejsce z którego ostatecznie dostaniesz się do samolotu.
  Boarding to „załadunek” czyli Twoje wejście na pokład samolotu. Ważne, by się nie spóźnić. Jeśli się spóźnisz a nadałeś bagaż i się odprawiłeś będą wywoływać twoje nazwisko. Zrobią to ze 3 razy. Jeśli do tego czasu nie pojawisz się na pokładzie, wypakują Twój bagaż i polecą bez Ciebie. Skutkuje to często opóźnieniami, więc nie rób tego innym!

 10. Kontrola bezpieczeństwa.
  Przed wejściem do kontroli bezpieczeństwa zazwyczaj musisz zeskanować swój bilet ( ten kod kreskowy) w specjalnych bramkach lub u obsługi lotniska. Nie bój się, zawsze jest tam ktoś kto Ci pomoże w razie problemów. Jeśli masz bilet na telefonie zrób to spokojnie- powierzchnia telefonu jest błyszcząca co pogarsza skanowanie.

  Co warto wiedzieć podczas kontroli bezpieczeństwa:
  -Nie możesz mieć przy sobie żadnych ostrych przedmiotów (pilniczki, nożyczki, noże!)
  -Nie możesz mieć żadnych materiałów wybuchowych i łatwopalnych (zapalniczki, płyny do zapalniczek, bomby! zostaw w domu ;))
  -Nie możesz mieć przy sobie płynów powyżej 100ml . A te które będziesz posiadać muszą być w butelkach z oznaczoną pojemnością i wszystkie muszą się mieścić w litowy woreczek ( dostępny darmowo na lotnisku w stanowisku informacji).
  Podejdź spokojnie do taśmy do której skierował Cię pracownik. Wsadź swoje bagaże do plastikowej kuwety:
  -Z bagażu musisz wyciągnąć wszystkie sprzęty elektroniczne ( tablety, komórki, czytniki, aparaty itd, a także zazwyczaj ładowarki ), płyny ( w owym przeźroczystym woreczku) ,
  – resztę bagażu także umieść w kuwecie ( wszystko najlepiej na osobnych kuwetach)
  -Musisz rozebrać odzież wierzchnią ( czapki, kurtki, szaliki, mogą poprosić Cię byś rozebrał także bluzę oraz buty) i wyłożyć na kuwetę.

  Kontrola może wyglądać dwojako:
  -Albo jest to przejście przez bramkę do wykrywania metalu
  -albo jest to taki duży owalny skaner w którym stajesz z rozstawionymi rękami i nogami ( tzw. pajacyk) i stoisz tak ok 3 sekundy. Wszystko jest narysowane. Niczym się nie martw.
  Po takiej kontroli możesz jeszcze zostać przeszukany przez pracownika (urzędnika granicznego). Możesz także zostać poddany kontroli na wykrycie materiałów wybuchowych. Wygląda to tak , że specjalnym papierkiem dotykają Twojego ubrania i sprawdzają ten papierek w specjalnym urządzeniu . Twój bagaż może zostać poddany także dodatkowemu przeszukaniu. Nie denerwuj się, to procedury. Mój bagaż niemal zawsze jest dodatkowo przeszukiwany. A ja zawsze jestem sprawdzana na obecność materiałów wybuchowych! ( Widocznie wyglądam wybuchowo! :))
  W razie wątpliwości zapraszam na filmik z esky.pl

   

 11. Po zakończonej kontroli spakuj wszystkie swoje rzeczy i udaj się do właściwej bramki. (Gate) Mówię o wszystkich rzeczach gdyż zawsze widzę kogoś kto czegoś zapomniał. A mój maż zostawił tak na lotnisku kurtkę i niestety zorientował się za późno. Spokojnie popatrz na linie i zastanów się czy wszystko spakowałeś. Choć panuje tam zazwyczaj niezły młyn postaraj się skupić.

 12. Sprawdź czy gate oznaczony na bilecie zgadza się z tym oznaczonym na tablicach informacyjnych i udaj się według znaków w to miejsce. Jeśli masz czas po drodze możesz zakupić w strefie wolnocłowej pamiątki, alkohol czy jedzenie. Polecam zakupić sobie na lot wodę. Powietrze w samolocie jest suche a woda droga i nie w każdym momencie możesz ją kupić. Jeśli może Ci być niedobrze kup Colę- zawsze działa.
  Numer bramki nie zawsze jest oznaczony liczbą czasem to litera a czasem ich połączenie. Np możesz mieć Gate D78. Wtedy w pierwszej kolejności idziesz za drogowskazami wskazującymi literkę D a potem numer. Bądź uważny gdyż zdarza się , że różne numery idę w innych kierunkach ( Gate D54-70 w lewo a Gate 71-90 w prawo) .
  Podczas szukania bramki może się okazać , że musisz poddać się kontroli dokumentów w specjalnym punkcie. Jest tak przy podróżach poza kontynent lub Unię Europejską. Jest tak także przy powrocie spoza Unii.

 13. Dotrzyj do właściwej bramki o godzinie oznaczonej jako boarding. Nie ma potrzeby byś siedział przed tą bramką wcześniej. Możesz pospacerować po lotnisku, wypić kawę , zjeść lub skorzystać z lotniskowych rozrywek ( salon piękności, biblioteka itd. Każde większe lotnisko ma całą gamę rozrywek ).

 14. Nie pij alkoholu przed podróżą samolotem. To bardzo częste (niestety). Szczególnie u osób, które lecą pierwszy raz lub boją się latać. Niestety alkohol na wysokościach nie pomaga a może wzmóc mdłości.lub spowodować inne groźne dolegliwości. Dodatkowo jako osoba pod wpływem alkoholu możesz zostać nie wpuszczony na pokład.

 15. Boarding
  Podczas boardingu będziesz mieć jeszcze raz sprawdzony dokument tożsamości (paszport lub dowód) oraz jeszcze raz zostanie zeskanowany Twój bilet. Może także zostać zweryfikowany Twój bagaż podręczny i możesz zostać poproszonym o oddanie go do luku bagażowego, gdyż jego wymiary są zbyt duże. Jako pierwsi na pokład wsiadają pasażerowie uprzywilejowani ( biznes klasa, pierwsza klasa, rodziny z małymi dziećmi, osoby niepełnosprawne, oraz zdobywcy punktów lojalnościowych).

  Boarding odbywa się na trzy sposoby:
  -Przez rękaw (specjalna śluza łącząca samolot i lotnisko). Wejdziesz przez niego bezpośrednio na pokład samolotu.
  -Autobusem, kiedy samolot stoi na płycie lotniska. Specjalny autobus zawiezie Cię do samolotu.
  -Pieszo, kiedy samolot ustawiony jest blisko wyjścia.
  Tak też zdarza się na mniejszych lotniskach. Pamiętaj , by sprawnie przemieścić się do samolotu i słuchać obsługi.
  W tym momencie sprawdź miejsce jakie masz wyznaczone na bilecie. Rząd w którym siedzisz wskaże Ci czy wejść przednim czy tylnym wejściem do samolotu (jeśli istnieje taka opcja).

  Przy wejściu na pokład większego
  samolotu obsługa spyta Cię o miejsce ( jeśli nie mówisz po angielsku pokaż bilet) i wskaże Ci do niego najlepszą drogę
 16. Usiądź sprawnie na swoim miejscu.
  Sprawnie oznacza, że jak najszybciej schodzisz z przejścia.
  Ja jestem przygotowana z rzeczami , które chcę mieć przy sobie podczas lotu ( mam wyciągnięte lub w łatwo dostępnym miejscu w torbie). Zanim usiądę rozbieram się wchodząc w swój rząd ( lub najbliższy jeśli w moim ktoś siedzi). Siadam i czekam na wylot.
  Za każdym razem patrzę na ludzi miotających się podczas boardingu. Stojących w przejściu i wyciągających milion rzeczy z torby. Wstających pięć razy , bo czegoś zapomnieli..
  Pomyśl o tym co chcesz mieć przy sobie podczas lotu i spakuj to w osobną torbę ( płócienny worek, lniana torba), którą wsadzić w bagaż podręczny i wyciągniesz przed samym boardingiem. Ja w takiej torbie mam wodę, snaki , słuchawki (must have !) coś do czytania itd. Opiszę to w poście o pakowaniu bagażu podręcznego.TU
 17. Zapnij pasy i czekaj na instrukcję obsługi.
  Podczas lotu możesz zostać poczęstowana płatnym lub bezpłatnym serwisem. To czy jest to serwis płatny czy bezpłatny zależy od linii. Rejsowe linie ( Lot, Lufthansa, it. ) serwują serwis bezpłatny podczas niemal każdego lotu. W serwisie dostępne są napoje i przekąska lub tylko napoje. A podczas lotu długiego : posiłki. O tym jakie, dowiesz się na stronie operatora. Jeśli oznaczyłeś opcję innej diety dostaniesz posiłek inny niż reszta. Jeśli nie masz pewności co do tego czy serwis jest płatny czy nie – zapytaj stewardessę.
 • Lot.
  Na czas wznoszenia i lądowania trzeba siedzieć na swoim miejscu. Nie zmieniaj miejsca siedzenia bez konsultacji ze stewardessą! Musisz mieć zapięte pasy bezpieczeństwa a Twój fotel musi być w pozycji pionowej. Twoje bagaże muszą być umieszczone pod przednim siedzeniem i w schowku powyżej głowy. Trzeba mieć także otwarte rolety okienne.
  Podczas szybkiej zmiany wysokości samolotu mogą zatykać Ci się uszy. By tego uniknąć ssij cukierek lub żuj gumę. Kiedy jednak zatka Ci się któreś ucho postaraj się je odetkać ziewając lub lekko dmuchając przez zatkany palcem nos.


Jeśli masz problemy z błędnikiem lub źle znosisz start i lądowanie skorzystaj z moich rad:
-Usiądź wygodnie i oprzyj głowę. Ja opieram sobie głowę o okno lub ściankę samolotu. Ty oprzyj tak jak Ci wygodnie. Nie ruszaj nią gwałtownie! Najlepiej utrzymuj ją w tej samej pozycji.
-Oddychaj swobodnie, ale nie za głęboko.
-Jeśli jest Ci za ciepło rozepnij bluzę / sweter.
-Miej pod ręką zimną wodę lub colę i instrukcję z samolotu. Nie po to by ją czytać, a by się nią wachlować!
-Jeśli czujesz się bardzo źle poinformuj swojego współpasażera o tym. Tak, nawet jeśli to obca osoba. Będzie mogła zawiadomić obsługę i będzie miała na ciebie oko.

Podczas lotu mogą wystąpić turbulencje. Nieraz to naprawdę mocne „trzepanie” samolotem. Nie bój się to się zdarza i jest zupełnie normalne.
Jeżeli podczas lotu czegoś potrzebujesz możesz zawiadomić obsługę przyciskiem nad głową z „chłopkiem”. (opcja w większych samolotach) w innych przypadkach zaczep  przechodzącą stewardessę.


Podczas długiego, ponad 10h lotu w samolotach rejsowych linii Lufthansa, Ana i Klm przysługują dwa posiłki ciepłe, przekąska oraz napoje ciepłe, zimne i alkohole (wino, whisky, piwo, gin ect).

Jeśli chcesz wiedzieć czy podczas Twojego lotu przysługują bezpłatne posiłki możesz informacje zaczerpnąć na stronie operatora lub u obsługi lotu.

Podnieśmy poprzeczkę. Lecisz z przesiadką.

 1. Wysiądź z samolotu i zabierz ze sobą wszystkie rzeczy. Tak, może logiczne, ale sprawdźcie dokładnie czy wszystko zabraliście. Macie chwilę czasu. Zanim otworzą się drzwi z samolotu po wylądowaniu mija czasem sporo czasu. Tak więc spokojnie spakuj wszystkie swoje rzeczy do samolotowej torby. Miej zapięty pas i nie wstawaj póki nie zgaśnie sygnalizacja. To bardzo ważne, a podczas każdego lotu obserwuję takich niecierpliwców, którzy potem stoją następne 10 minut w przejściu.. Jedynym momentem do pośpiechu jest kiedy masz mało czasu na transfer. Ale wtedy tak samo czekaj grzecznie aż do zgaśnięcia sygnalizacji!!! Zabierz swoje rzeczy ze schowka nad głową i kieruj się do wyjścia.
  *Co oznacza mało czasu ? Jeśli od lądowania do startu następnego samolotu masz 1,5 godziny to w Warszawie zdążysz zjeść obiad a we Frankfurcie możesz nie zdążyć się wysikać. Rozumiemy się ?  🙂
 2. Po wyjściu z samolotu kieruj się znakami „Connecting flights” aż do tablicy informacyjnej i sprawdź informacje na temat swojego następnego lotu. Pamiętaj, by sprawdzać loty po kolei. To, że lecisz do Los Angeles, ale przez Frankfurt, Paryż i Honolulu oznacza, że z Polski lecisz do Frankfurtu, z Frankfurtu do Paryża, Z Paryża do Honolulu a dopiero w Honolulu pojawi się na tablicy Los Angeles. Mam nadzieje, że to zrozumiane napisałam. Chodzi o to, by szukać tych małych lotów a nie miejsca docelowego. Rozpiszcie sobie całą podróż, by się nie pomylić jeśli składa się ona z więcej niż 2 lotów. To może jest logiczne, ale wolę to napisać, bo stres i zmęczenie mogą zrobić swoje.
  Jak znajdziecie już swój właściwy lot przejdź na właściwy terminal i dojdź do właściwej braki korzystając z punktu 11 (Powyżej ).
  Może się zdarzyć , że jeszcze raz zostaniesz przeszukany i będą sprawdzane Twoje dokumenty. Jeśli nadałeś swoje bagaże do miejsca docelowego ( co polecam) to tyle. Odbierz swoje bagaże z taśmy i wyjdź wyjściem „Nic do oclenia” (Nothing to declare)
 3. Jeśli musisz odebrać swoje bagaże na transferze to potrzebujesz więcej czasu. Bo musisz je odebrać wyjść do hali check-in i zacząć zabawę od punktu 9 czyli musisz zrobić check-in i nadać bagaż na kolejny lot. Naprawdę tego nie polecam. Dwa razy  musieliśmy to zrobić i jest to męczące i zabiera dużo czasu!

Jeśli doleciałeś na miejsce.
Witaj! I ciesz się pobytem!

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.