Work Love Travel

Dwa światy- Kapsztad

Ludzie biali, szczególnie tacy , którzy pracują w zawodach profesjonalnych jak lekarz, specjalista, informatyk wiodą tu bajeczne życie.. Sprzyjający klimat, piękno natury, ocean, ceny porównywalne z polskimi a zarobki większe..
Widać tu przepiękne wille z basenami i służbą położone blisko oceanu, olbrzymie domy odgrodzone drutem kolczastym, płotem elektrycznym, ekskluzywne osiedla za 2 metrowym murem.. Wieczorami wypady do restauracji w weekend jachtem w ocean.. Na autostradach widać drogie auta a tuż obok nich stare rozlatujące się pickupy z dziećmi lub pracownikami siedzącymi na przyczepie..
Tak blisko a tak daleko..
Życie białych i życie czarnoskórych różni się tu diametralnie! I chyba nigdzie na świecie nie jest to tak zauważalne.

 

Południowa Afryka wychodzi z czasów apartheidu, ale zmiany potrzebują czasu, szczególnie te  mentalne..
W Kapsztadzie zauważyłam dużą różnicę między bogaczami a biednymi.. istną przepaść.. Nie ma średniej klasy.. jest bogactwo i bieda.. i to często oba skrajne..
Pomyślicie „co z tego? wszędzie tak jest!” Może i tak, ale wszędzie bieda i bogactwo tyczy się tych samych ludzi.. Tu nie do końca.. Bogaci to zazwyczaj biali (niewielu widziałam bogatych czarnoskórych), który przyjechali tu w latach apartheidu , lub przyjechali po nim.. A biedni to czarnoskórzy , rdzenni mieszkańcy Południowej Afryki..Którzy jeszcze nie tak dawno pracowali jako niewolnicy, byli dyskryminowani na każdym kroku .. czy to w porządku ?

 

Żeby dowiedzieć się więcej i zgłębić dlaczego tak jest zgłosiłam się na zwiedzanie jednej z dzielnic slumsów. Dochód ze zwiedzania idzie na poczet lokalnej społeczności.
Przewodnik dużo opowiedział mi o tym jak łatwo się tu znaleźć a jak ciężko wydostać..że owszem prawo się zmieniło i bardziej dba się o równość rasową, ale równość oznacza, że ramię w ramię mogą stanąć dobrze wykształceni ludzie różnych ras i starać się o tą samą posadę.. Problem w tym , że edukacja w RPA jest płatna choć obowiązkowa ( dopiero studia są bezpłatne) i wielu ludzi po prostu na nią nie stać.. Bez edukacji nie mogą zdobyć lepszej pracy , zapewnić lepszego bytu ani sobie i ani swoim potomkom i koło się zamyka..
Ludzie czarni wykonują najgorsze i najgorzej płatne prace, wielu ludzi nie ma pracy lub pracuje dorywczo.. warunki w takich slumsach są skrajne.. „dom” wielkości ok 2/3 metry jeden obok drugiego, brak wody w domach. Istnieją tylko łaźnie publiczne z bieżącą woda, które zapewnia państwo.
Ludzie w slumsach to ludzie czarni.. jak spytałam czy są jacyś biali to się przewodnik zaśmiał..Brak równości społecznej będzie tu trwał jeszcze jakiś czas..
Może moje widzenie tego świata było przerysowane , to nie jest tez tak, że nie ma biednych białych i nie ma bogatych czarnych, oczywiście.. Ale ten podział , na prawdę jest mocno zauważalny.. Chcę wierzyć, że potrzeba czasu i wszystko się ułoży, że różnice rasowe się zatrą i czarni będą mieli lepsze szanse na normalne życie na własnej ziemi.. Szczególnie , że to „my” czarni zgotowaliśmy im takie życie..

Ludzie z biednych społeczności mają w sobie olbrzymie pokłady kreatywności kreatywności i są to ludzie o zdolnościach manualnych.. Robią biżuterię, malują obrazy, zmieniają śmieci w dzieła sztuki.. Robią rzeźby ze starych karoserii, czy zmieniają torebki po herbacie w kolczyki, torebki czy malowidła.. Nic tam się nie zmarnuje.. Wszak z tego co znajdą budują swoje domy i je wyposażają.. Wiele organizacji używa tej kreatywności, by wspomóc lokalną ludność.. Ja sama zakupiłam masę rzeczy wiedząc , że tym samym Ci ludzie mają „pracę” ..

 

Kiedy o tym wszystkim myślę robi mi się smutno.. Dlatego, że nie wyobrażam sobie żyć bez bieżącej wody, łazienki, nie mieć dostępu do edukacji..
W Kapsztadzie niemalże jak w Indyjskich kastach.. jak urodzisz się w slumsie masz niewielkie szanse na godne , dostatnie życie.. Bez pieniędzy, edukacji, domu wszelkie Twoje marzenia odpływają wraz falami wgłąb oceanu..
Smuci mnie, ze są takie miejsca a zobaczenie ich na żywo pozostawiło w moim sercu ranę..bo to ludzie ludziom zgotowali ten los..

 

Poniżej dwa światy..
Zobaczcie poniżej..

P9010125.jpgNajwiększe centrum handlowe w Kapsztadzie..

 

 

 

P9020190.jpgOsiedla domów założone nad kanałami..

 

 

 

P9040423.jpg

 

 

 

P9040425.jpg

 

 

 

P9141026.jpgNa balkonach są baseny,

 

 

 

P9141027.jpg

 

 

 

P9141028.jpg

 

 

 

P9141044.jpgNajdroższe nieruchomości całe położone na skarpie. Wjazd i parking od wysokości ulicy, całość nieruchomości położona poniżej z bajecznym widokiem..

 

 

 

P9141102.jpgPort jachtowy wraz z osiedlem.

 

 

DSC_0975na.jpg

Płot elektryczny.

 

 

 

 

P9110857na.jpgSlumsy, które mijaliśmy.. Każdy inny, ale łączy je jedno- bieda i surowe warunki bytowania.

 

 

P9110856na.jpg

 

 

P9171243_1.jpg

 

 

P9171229.jpg

 

 

DSC_2310na.jpgTu wyraźnie widać bliskość dwóch światów w pobliżu dużego osiedla luksusowych domów widać malutkie „dziuple” slumsów..

 

DSC_1845na.jpg

 

 

DSC_2286na.jpg

 

 

DSC_2305na.jpg

 

 

DSC_2293na.jpg

 

 

DSC_2303na.jpg

 

 

DSC_2279na.jpg

 

 

DSC_2281na.jpg

 

 

DSC_2296na.jpg

 

 

DSC_2287na.jpg

 

 

DSC_2289na.jpgTu miejsce wspólnej łazienki z bieżąca wodą.

 

 

DSC_2300na.jpgStolarz.

 

 

 

DSC_2291na.jpg

Czy te dzieciaki wiedza , że istnieje inne życie?

 

 

DSC_2273na2.jpg

 

 

 

 

DSC_2294na.jpg

 

 

 

DSC_2288na.jpg

 

 

DSC_2284na.jpg

 

 

 

 

DSC_2299na.jpg

 

 

 

 

DSC_2363na.jpgWidać różnicę ?

 

 

 

Odpowiedź do artykułu “Dwa światy- Kapsztad

  1. Pingback: Ile kosztuje podróż i życie w Kapsztadzie. – Work Love Travel

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *